سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

با گسترش شهرها و جاده‌ها و دور شدن امکانات و اماکن مهم از خانه‌های مسکونی، نیاز به حمل و نقل افزایش پیدا کرده است. در این بین، تعداد خودروها نیز افزایش چشمگیری داشته، تا جایی که اکثر خانواده‌ها مالک حداقل یک خودرو می‌باشند. در این بین، افراد بسیاری مانند جوانان و نوجوان، بدون توجه به مجازات رانندگی بدون گواهینامه اقدام به رانندگی می‌کنند! این در حالی است که مجازات رانندگی بدون گواهینامه می‌تواند سنگین باشد. همچنین خطرات بسیاری، حتی در صورت داشتن مهارت کافی را در پی دارد. اگر می‌خواهید بدانید مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست و چگونه است، در ادامه این مطلب با سایت آیین نامه رانندگی همراه باشید.

رانندگی بدون گواهینامه: چرا صورت می گیرد؟

همواره بهترین روش حل مشکل، یافتن ریشه و علت آن است. بنابراین ابتدا باید بدانیم چرا افراد به رانندگی بدون گواهینامه روی می‌آورند.

شوق رانندگی در جوانان

همان‌طور که بالاتر گفتیم، این مسئله اکثرا در جوانان و نوجوانان دیده می‌شود. این گروه سنی شامل افرادی است که شوق و علاقه به رانندگی دارند. همچنین در برخی موارد، می‌خواهند اوقات خوشی را با دوستان و همسالان خود بگذرانند. در نتیجه، بدون داشتن گواهینامه و بعضا در سنین پایین، شروع به راندن خودرو می‌کنند. این مسئله خطرناک است، چرا که جوان یا نوجوانی که به رانندگی بدون داشتن صلاحیت آن روی می‌آورد، احتمالا به سرعت نیز علاقمند است. همین می‌تواند باعث حوادث شدید و ناگواری شود که یک عمر پشیمانی در پی خواهد داشت.

نیاز به وسیله حمل و نقل

اکثر شهرها بزرگ و وسیع شده‌اند و برای جابجایی درون آن‌ها، نیاز به وسیله نقلیه به شدت احساس می‌شود. از طرفی، ازدحام جمعیت در وسایل نقلیه عمومی و بالا بودن هزینه استفاده از تاکسی‌های شهری و اینترنتی هم مزید بر علت است. این موضوع، افراد بسیاری را به رانندگی سوق می‌دهد، بدون اینکه برای دریافت گواهینامه اقدام کنند. اما در صورت وقوع تصادف، عواقب آن بر عهده شخص و مالک خودرو خواهد بود.

مردود شدن در آزمون رانندگی

سیاست امروزی پلیس راهنمایی و رانندگی، سخت گیری در امتحان است تا کیفیت و دقت رانندگان افزایش یابد. این مسئله به کاهش نرخ تصادفات جاده‌ای و شهری و نیز حوادث منجر به مرگ و جراحت کمک می‌کند. اما همین مسئله در برخی موارد باعث می‌شود تا افرادی که بعد از چند بار در آزمون رد می‌شوند، بدون توجه به قوانین و مجازات و عواقب موضوع، به رانندگی اقدام کنند. حتی در برخی موارد دیده می‌شود که فرد، سال‌هاست برای آزمون مجدد اقدام نکرده و بدون داشتن گواهی، به رانندگی ادامه می‌دهد!

مجازات رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

برای این که مجازات این عمل را بررسی کنیم، باید چند حالت را بررسی کنیم. یکی از حالات این است که فرد، صرفا اقدام به رانندگی کند، بدون اینکه تصادف و سانحه‌ای اتفاق بیفتد. همچنین اگر حادثه‌ای رخ دهد نیز، شرایط متفاوت خواهد بود.

صرف مجازات رانندگی بدون گواهینامه

ابتدا باید دانست که حتی اگر اتفاق و حادثه‌ای رخ ندهد، صرف عمل رانندگی بدون گواهینامه از نظر قانون جرم محسوب می‌شود و جزا دارد. اگر فردی برای بار اول اقدام به رانندگی وسیله نقلیه، چه درون شهر و چه خارج از شهر بکند، در حالی که فاقد گواهینامه و صلاحیت لازم قانونی برای این کار است، جزایی برابر با (تا) دو ماه حبس و پرداخت مبلغ صد هزار تومان  برای وی در نظر گرفته می‌شود. البته بنا به نظر دادگاه ممکن است فقط حبس، فقط پرداخت مبلغ و یا هر دوی این مجازات‌ها برای فرد در نظر گرفته شود.

اما ماجرا به این جا ختم نمی‌شود! در صورتی که این اتفاق بیفتد، مجازاتی هم از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی اعمال می‌شود. در این صورت، خودرو متوقف و برای مدت معینی توقیف می‌شود.

علاوه بر این، اگر عمل رانندگی بدون داشتن گواهینامه معتبر دوباره تکرار شود، راننده (فرد خاطی) به تحمل دو تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

نکته دیگری که در این باره وجود دارد، سن راننده است. توجه داشته باشید که چه فرد خاطی به سن قانونی (18 سال تمام) رسیده باشد و چه نه، مجازات ذکر شده شامل حال او خواهد شد. پس، سن خاصی برای آن وجود ندارد و افراد در همه سنین ملزم به رعایت قانون هستند.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه رانندگی چیست؟

تصادف در صورت رانندگی بدون گواهینامه

اما در صورتی که حین ارتکاب این جرم، یعنی رانندگی بدون دارا بودن گواهینامه حادثه رانندگی رخ دهد چه اتفاقی می‌افتد؟ مجرم چه کسی خواهد بود و زیان دیده چه کسی؟ آیا بیمه خسارت‌های وارده را پرداخت می‌کند؟

تصادف منجر به فوت

تصمیم گیری در این باره به عهده دادگاه است. اما رویه معمول آن این است که، طبق قانون، اگر تصادف باعث مرگ شخص ثالثی شود، راننده‌ای که فاقد گواهینامه رانندگی بوده مقصر شناخته خواهد شد. در اکثر موارد، حکم قتل عمد برای وی صادر می‌شود.

بیمه و پرداخت هزینه‎‌ها

آیا بیمه، هزینه‌های تصادف را پرداخت می‌کند؟ شرکت بیمه، خسارت‌های فرد زیان دیده را پرداخت خواهد کرد. اما بعدا قادر است بنابه نص صریح قانون، این هزینه‌ها را از راننده بدون گواهینامه دریافت کند.

اما اگر در تصادف، آسیبی به خودرو یا خود شخص راننده خاطی وارد شود چه اتفاقی می‌‎افتد؟ در این شرایط، بیمه هیچ مسئولیتی ندارد و هیچ هزینه و خسارتی به راننده پرداخت نخواهد کرد. چرا که این فرد، قانونا تصادف را به عمد انجام داده و مسئول تمام حوادث است.

اگر راننده، کمتر از 18 سال سن داشته باشد، مسئولیت اتفاقاتی که می‌افتد متوجه والدین او (ولی دم و قیم) است.

چگونه از رانندگی بدون داشتن گواهینامه جلوگیری کنیم؟

همان‌طور که دیدیم، این مسئله بسیار جدی و خطرناک است. در صورت وقوع حادثه، عواقب آن ممکن است سال‌ها گریبانگیر فرد و خانواده وی باشد. پس در این مسئله باید نقش فرد و اطرافیان را بررسی کرد.

نقش خانواده و اطرافیان

چشم و هم چشمی و نیاز به رفت و آمد آسان، دو دغدغه بزرگی است که می‌تواند در نهایت منجر به وقوع حوادث این چنینی شود. بنابراین خانواده‌ها وظیفه دارند که علاوه بر برآورده ساختن نیازهای اعضای خود، آن‌ها را از خطرات این کار آگاه سازند.  از آن جا که خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی است، به سادگی می‌توان درون آن از این مشکلات پیشگیری کرد. مثلا شما می‌توانید با عضوی از خانواده خود، که علاقمند به رانندگی ولی فاقد گواهینامه است، در مکان‌های وسیع و خلوت تمرین رانندگی کنید.

نقش خود فرد

ابتدا باید علت علاقه به رانندگی را، در حالی که گواهینامه ندارید بیابید. آیا به علت علاقه شخصی است؟ چشم و هم چشمی با هم سالان؟ قبول نشدن در آزمون رانندگی؟

سپس، توصیه اکید ما به شما، شرکت در آزمون و دریافت گواهی به صورت قانونی و منطقی است. از آزمون رانندگی نهراسید و برای آن تمرین کنید. مطمئن باشید که خواهید توانست به سادگی این مرحله از زندگی را پشت سر بگذارید. می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید؟ پست «راهکار قبولی در آزمون عملی رانندگی» و دیگر مطالب سایت را بخوانید!

مجازات رانندگی بدون گواهینامه رانندگی

در این مطلب از سایت آیین نامه رانندگی، مجازات رانندگی بدون گواهینامه و عواقب مختلف و دلایل آن را بررسی کردیم. این عمل، بر اساس قانون جرمی است که می‌تواند مجازات سنگینی برای فرد خاطی در پی داشته باشد. به علاوه، خاطره تلخی که در یاد فرد می‌ماند، ممکن است او را از رانندگی زده کند و شوق وی را از بین ببرد. توصیه و درخواست ما از شما، دنبال کردن آموزش و آزمون رانندگی و دریافت گواهینامه خود به شکل قانونی می‌باشد. امیدواریم از رانندگی لذت ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed