سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

رانندگی در شب و نکاتی که در این باره نمی دانستید

رانندگی در شب

مطمئنا شرایط رانندگی همیشه مساعد نیست. گاهی اوقات نیز لازم است تا در شرایط نسبتا سخت و یا بعضا بحرانی این کار انجام شود. پس راننده خوب فردی است که خود را برای هر وضعیت و موقعیتی آماده کرده باشد. مهم این نیست این موضوع رانندگی در شب باشد یا رانندگی در کویر، برف و کولاک و یا جاده بسیار لغزنده و یخ زده. در هر صورت ضروری است که از قبل، نکات مهم برای رویارویی با این موضوعات را فرا گرفت. در این مطلب به موارد مهمی در ارتباط با رانندگی در شب خواهیم پرداخت. مسئله‌ای که بسیاری از رانندگان تازه کار با آن مشکل و از آن هراس دارند. با سایت آیین نامه رانندگی همراه باشید.

چرا دانستن نکات رانندگی در شب اهمیت دارد؟!

برخی افراد در ابتدا تصور می‌کنند که شب و روز با هم تفاوت زیادی ندارند و می‌توانیم همان طور که در طول روز رانندگی می‌کنیم در شب نیز این کار را انجام دهیم. در حالی که این تصور به شدت غلط و حتی حادثه ساز است.

به علت کم بودن نور در فضا، بعد از غروب آفتاب سطح دید افقی، عمودی و اریب به شدت پایین می‌آید. شاید در طول روز بتوانید 100 متر جلوتر را به سادگی ببینید، اما در شب این امکان وجود ندارد. به خصوص اگر یک فرد، خودرو یا حیوان در حال حرکت یا ایستاده باشد، احتمال دیده نشدن آن وجود دارد. جالب است بدانید که رانندگان مسلط و باتجربه، می‌‎توانند در شرایط مختلف این موارد را حدس زده و از خطر جلوگیری کنند. با دانستن نکات این زمینه، شما می‌توانید به تدریج قدرت کنترل خوبی طی شب به دست بیاورید.

اما خطرات شب به همین چند مورد پیش پا افتاده ختم نمی‌شود. تصور کنید یک خودرو با سرعت زیاد از جلو در حال نزدیک شدن باشد. یا اینکه یک وسیله با نور بالا به شما نزدیک شود و دیدن شما را دشوار کند. در این شرایط چه کاری می‌توان کرد؟ یا اگر در ترافیک باشید چه نکات مهمی برای رعایت کردن وجود دارد؟

همچنین مسائل دیگری نیز از لحاظ فنی وجود دارد. اگر در نبود نور خورشید خودروی شما دچار نقص فنی شد بهترین کار چیست؟ به چه صورت می‌توان از وقوع حوادث پیشگیری کرد؟ این‌ها دلایلی است که بنا به آن‌ها رانندگی در شب را بررسی خواهیم کرد. البته فراموش نکنید که خود این خطرات و دلایل نیز مهم هستند و ممکن است در آزمون آیین نامه یا شهری مورد سوال باشد.

رانندگی در شهر طی شب چگونه است؟

ابتدا باید موضوع را بشناسیم. در سطح شهر علاوه بر وجود خودروهای متعدد، چراغ‌ها و منابع نوری مختلف و گوناگون وجود دارد. پس در اکثر معابر شهری مشکلی از نظر کمبود نور وجود ندارد.

اولین قدم برای رانندگی در معابر شهری در زمان نبود نور خورشید، اطمینان از عملکرد صحیح تمامی چراغ‌های خودرو است. از چراغ‌های جلو و عقب تا راهنما، همه باید به دقت چک شوند. در صورتی که متوجه شدید یکی از آن‌ها به شکل صحیح عمل نمی‌کند، حتما در اولین فرصت آن را تعویض کنید. فراموش نکنید که وجود مشکل در چراغ‌های خودرو علاوه بر افزایش احتمال تصادف، جریمه پلیس را نیز می‌تواند در پی داشته باشد.

پس حرکت خود را با روشن کردن چراغ‌ها آغاز کنید. حین حرکت، حتما از راهنما استفاده کنید. یک راننده با تجربه و هوشمند، در هر چرخشی از راهنما استفاده می‌کند. به یاد داشته باشید که استفاده از راهنما در میدان نیز مهم است و نباید نادیده گرفته شود.

گاهی اوقات دیده می‌شود که رانندگان تازه کار و کم تجربه، از آینه‌‎ها به شکل صحیحی استفاده نمی‌کنند. دقت کنید که آینه مقیاس درستی از فاصله خودروها به شما ارائه نمی‌دهد. یعنی ممکن است در آینه (خصوصا در حالت شب آیینه) ببینید که خودرویی از شما بسیار دور است، اما چند ثانیه بعد از نزدیک شما عبور کند! پس علاوه بر تنظیم دقیق آینه‌ها، به آن‌ها اکتفا نکنید. گاهی اوقات لازم است تا سر خود را به عقب بچرخانید و خودتان شرایط را بررسی کنید.

در خیابان‌های داخل شهر از نور پایین استفاده کنید. خیلی اوقات نور بالا می‌توان عابرین پیاده، موتور سوارها و دیگر خودروها را اذیت کند و حتی باعث حادثه شود. مثلا عابران معمولا دید کمی نسبت به خودرویی که با نور بالا در حال حرکت است دارند.

بهترین نکات رانندگی در شب

رانندگی در معابر خارج شهر

پس به علت وجود نور کافی و دید نسبتا خوب، داخل شهر در شب برای یک راننده مناسب‌تر به نظر می‌رسد. حال بیایید بررسی کنیم که چه نکاتی را باید در ارتباط با جاده‌های خارج شهر رعایت کرد.

استفاده صحیح از نور بالا و پایین و نیز چراغ مه شکن در جاده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از نور بالا در جاده و برای افزایش عمق دید استفاده کنید. اما از نور پایین زمانی باید بهره برد که می‌خواهیم فاصله کمی را به دقت ببینیم. همچنین در زمان وقوع توفان، مه، برف شدید و یا باران، بسته به شرایط بهتر است از نور پایین و مه شکن استفاده کرد.

وقتی از نور بالا استفاده می‌کنید، باید حین نزدیک شدن یک خودرو از جلو به سمت شما، آن را به پایین تغییر دهید تا راننده جلویی به خوبی ببیند. اگر احیانا یک راننده با نور بالا به شما نزدیک شد (و دید شما را محدود کرد) ابتدا به او با چراغ علامت دهید. اگر نور را از بالا به پایین تغییر نداد، سعی نکنید مقابله به مثل کنید. بهترین کار این است که با توجه به خط کشی (یا شانه) سمت راست جاده، به حرکت خود ادامه دهید.

وقتی با سرعت بالا در جاده در حال حرکتید، احتمال خارج شدن یک رهگذر، حیوان، خودروی آسیب دیده و امثال آن از جلو را در نظر داشته باشید. همیشه آماده واکنش باشید. اما نکته مهم این است که نباید چشم خود را به جاده بدوزید. سعی کنید با دیدی فراخ و گسترده رانندگی کنید تا ضمن خسته نشدن، کلیت شرایط را زیر نظر داشته باشید. همچنین حین نزدیک شدن به مناطق مسکونی، سرعت خود را کم کنید و انتظار دست انداز و سرعت گیر را داشته باشید.

اگر خودرو دچار نقص فنی شد چه کار کنیم؟

حین رانندگی در شب، گاهی اوقات پیش می‌آید که خودرو دچار نقص فنی شود. در این شرایط دانستن راهکار خرابی خودرو در جاده می‌تواند کارساز باشد. اما در کنار این موضوع، نکاتی را به صورت قدم به قدم در ادامه ارائه خواهیم کرد.

در اولین قدم خودرو را به کناره راه هدایت کنید. اما دقت کنید که کار تمام نشده است. در شب نیازی دوچندان به ایمن سازی شرایط وجود دارد. حتما مثلث خطر را حدود 100 تا 150 متر قبل از خودرو بکارید. دقت کنید که اگر این کار را انجام ندهید و خودرویی با شما برخورد کند، شما نیز قسمتی از تقصیر را بنابر قانون خواهید داشت.

بعد از هدایت خودرو به حاشیه راه، آرامش خود و سرنشینان را حفظ کنید. اگر مشکل جدی نیست، شاید بتوانید خودتان آن را (حداقل تا نزدیک‌ترین تعمیرگاه) حل کنید. در غیر این صورت با امداد خودرو تماس بگیرید. شماره تلفن امداد خودرو ایران 09644 است.

در این مطلب به بررسی نکات جامع رانندگی در شب پرداختیم. این امر موضوعی چالشی است که گاهی اوقات باعث بروز حوادث بزرگی می‌شود. در پایان، دقت کنید که علاوه بر رعایت تمامی نکات فوق، به هیچ وجه نباید حین خستگی رانندگی کرد. اگر خسته شدید خودرو را متوقف کرده و دقایقی را به استراحت بپردازید. امیدواریم رانندگی ایمن و بی خطری را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed