سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

رانندگی در خیابان یک طرفه و نکات مهم آن

رانندگی در خیابان یک طرفه

حتما می‌دانید که به طور کلی خیابان‌ها و معابر به دو دسته دوطرفه و یکطرفه تقسیم می‌شوند. این دسته بندی با توجه به مسیری است که وسایل نقلیه می‌توانند در آن تردد داشته باشند. بدیهی است که هر کدام از این انواع نیز قوانین خاص خود را دارد. عدم اطلاع از این قوانین و مقررات می‌تواند جریمه و خطرات بزرگی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که افراد سوالات بسیاری درباره رانندگی در خیابان یک طرفه می‌پرسند. اگر تازه کار و یا حتی حرفه‌ای هستید و می‌خواهید درباره نکات رانندگی در خیابان یک طرفه بیشتر بدانید، این مطلب از وب سایت آیین نامه رانندگی را از دست ندهید.

رانندگی در خیابان یک طرفه به طور کلی چگونه است؟

همان گونه که از نام آن مشخص است، این نوع معبر شهری و بین شهری برای عبور و مرور در یک سو ساخته شده است. یعنی تمامی وسائط نقلیه تنها اجازه دارند از یک سمت به آن وارد شده و در آن حرکت کنند. ورود هرگونه خودرو (مگر آمبولانس، خودروی پلیس و دیگر موارد از این دست) از سمت مقابل و حرکت در خلاف جهت تعیین شده ممنوع است و نباید انجام شود. انجام این کار نه تنها موجب جریمه پلیس است، بلکه خطرناک می‌باشد.

اما اصولا چرا بعضی خیابان‌ها را به صورت یک طرفه می‌سازند؟ یکی از دلایل این کار این است که گاها برخی از معابر تنگ هستند. به همین دلیل عبور و مرور در دو سمت ممکن نیست. بنابراین آن را یکطرفه می‌کنند تا تصادفی پیش نیاید. یا اینکه در یک خیابان یکطرفه می‌توان خط ویژه اتوبوس و تاکسی ایجاد کرد. همچنین مسلما کنترل ماموران پلیس و دوربین‌ها برای روی خیابان یک طرفه بسیار بیشتر و بهتر از معبر دو طرفه می‌باشد. این موضوع علاوه بر افزایش امنیت، جان عابران را نیز حفظ می‌کند.

بنابراین به طور کلی برای رانندگی در خیابان یک طرفه باید دقت کنید که این خیابان در سمت صحیح ورودی، تابلوی «یک طرفه» دارد. در سمت دیگر آن نیز تابلوی ورود ممنوع قرار گرفته تا خودروها از قسمت اشتباه و عکس وارد خیابان نشوند. در این خیابان باید در یک سمت خاص حرکت و پارک کرد. همچنین تمامی لاین‌های موجود در آن را می‌توانید برای تردد استفاده کنید و مانند یک معبر دوطرفه محدودیتی از این لحاظ وجود ندارد. در یک سمت از این خیابان‌ها تابلویی برای ممنوعیت پارک خودرو نصب می‌شود. اما پارک صحیح در آن به چه شکل است؟

قوانین و روش پارک صحیح در خیابان یک طرفه

درباره رانندگی در این نوع معبر صحبت کردیم، اما موضوع بسیار مهم دیگری با عنوان پارک کردن وجود دارد. حتی گاهی اوقات دیده شده است که برخی رانندگان باسابقه به دلیل مشغله ذهنی و عدم توجه، خودرو را اشتباه پارک کرده و باعث ایجاد حادثه شده یا در حداقل حالت، جریمه شده‌اند! این موضوع علت اهمیت یادگیری روش صحیح پارک در خیابان یک طرفه را نشان می‌دهد.

باید بدانیم که در یک خیابان یک طرفه خودروها در کدام سمت پارک می‌شوند.دقت کنید که این موضوع در آزمون آیین نامه نیز بارها مورد سوال بوده است. یک خیابان یکطرفه را تصور کنید که خودروها در آن حرکت می‌کنند. خودروها در کدام سمت به تردد ادامه می‌دهند؟ در سمت راست؛ زیرا سمت صحیح در ایران، سمت راست است. حال اگر یک خودرو به شکل برعکس (یعنی انتهای آن به سمت بخش ورود ممنوع و سر آن به سمت محل ورود به خیابان باشد) پارک شده باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا این موضوع خطرناک نیست؟

از این مثال ساده نتیجه می‌گیریم که روش پارک صحیح خودرو در این نوع خیابان‌ها، به سمت تردد خودروهاست. یعنی انتهای خودرو به سمت محل ورود باشد و سر آن به سمت محل خروج. به زبانی ساده‌تر، در یک خیابان یک طرفه نباید دور زد. پس خودرو همان گونه که وارد شده است توقف می‌کند. اما این توقف در چه سمتی است؟ پاسخ صحیح سمت راست می‌باشد. پارک در سمت چپ خیابان یکطرفه ممنوع است و صرفا این کار باید در سمت راست انجام بگیرد. دلیل آن نیز بسیار ساده است. پارک در سمت چپ با ایجاد ترافیک در لاینی که بیشتر خودروها سرعت دارند باعث ایجاد سانحه می‌شود.

پارک و رانندگی در خیابان یک طرفه

جریمه عبور ممنوع و تخلفات راه یک طرفه

گفتیم که انجام اشتباه رانندگی در خیابان یک طرفه و همچنین پارک اشتباه، باعث جریمه شما از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی خواهد شد. حال باید بررسی کنیم که این جریمه چه مبلغی دارد.

بر اساس جدیدترین و آخرین تغییرات اعلامی پلیس راهور در سال 1401، مبلغ 94 هزار و 500 تومان به ازای جریمه ورود به محلی که ممنوع است یا همان ورود ممنوع برای کلان شهرها، مراکز استان و معابر بین شهری در نظر گرفته شده است. این مبلغ برای سایر شهرستان‌ها 52 هزار و 500 تومان است. همچنین وارد شدن به ورود ممنوع در محورها و راه‌های روستایی نیز جریمه 21 هزار تومانی را در پی دارد.

اگر وسایل نقلیه کوچک مانند سواری و وانت بدون توجه به تابلوی عبور ممنوع وارد آن شوند (در واقع از سمت اشتباه وارد خیابان یک طرفه شوند)، چهار نمره منفی می‌گیرند. این میزان برای خودروهای سنگین مثل کامیون 6 نمره منفی است. فراموش نکنید که در صورت داشتن اعتراض می‌توانید با مطالعه مطلب «اعتراض به جریمه خودرو توسط دوربین و افسر» اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

اما در صورتی که پارک اشتباه باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ دقت کنید که پارک کردن به صورت اشتباه در خیابان یک طرفه یا به وسیله ورود اشتباه و یا دور زدن در این خیابان اتفاق می‌افتد. به هر صورت اگر از عبور ممنوع وارد شوید و یا در خیابان یک طرفه دور بزنید، قانون ورود ممنوع و بحث ممنوعیت‌های رانندگی در خیابان یک طرفه مشمول شما خواهد شد. در این صورت خودرو با مبالغ عنوان شده جریمه می‌شود.

به هر حال همواره باید در نظر داشت که بزرگترین جریمه که می‌تواند شامل حال یک راننده شود، تصادف و حوادث ناگوار است.  حتی اگر یک طرفه بودن مسیر باعث اتلاف زمان شما شود، نباید خطر را به جان خرید!

نکات مهمی که باید در آزمون رانندگی رعایت شود

یکی از نکات مهمی که باید در آزمون آیین نامه رعایت کنید، دقت به تفاوت بین تابلوی «ورود ممنوع» و «خیابان یک طرفه» است. این دو تابلو یکی نیستند و با هم تفاوت دارند. گرچه معمولا استفاده آن‌‎ها خصوصا داخل شهر در یک مکان صورت می‌گیرد.

نکته دیگر این است که در حین آزمون شهری توجه کنید که نباید وارد خیابان یک طرفه به شکل اشتباه شوید یا در آن دور بزنید! ممکن است افسر برای سنجش شما انجام این کار را بخواهد، که در این صورت باید توضیح دهید نمی‌توان وارد خیابان یک طرفه شد.

در آزمون آیین نامه به سمت درست پارک خودروها توجه کنید. فراموش نکنید که در یک خیابان یک طرفه، خودروها باید در سمت راست پارک شوند و نه سمت چپ.

در این مطلب به بررسی نکات مهم در ارتباط با رانندگی در خیابان یک طرفه پرداختیم. بعد از امر رانندگی به طور کلی، پارک کردن و همچنین نکات مهمی که باید حین آزمون در نظر داشته باشید را ذکر کردیم. فراموش نکنید که این نکات و قوانین برای تمامی رانندگان، چه تازه کار و چه حرفه‌ای مهم است و باعث جلوگیری از حادثه خواهد شد. امیدواریم مطلب فوق برای شما مفید بوده باشد.

همچنین فراموش نکنید که اگر نظری درباره این مطلب یا پست‌های دیگر سایت دارید، می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed