سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

معاینه فنی خودرو و همه چیز درباره آن

معاینه فنی خودرو

کمتر راننده‌ای وجود دارد که از موضوع معاینه فنcustom youth hockey jerseys best human hair wigs for black females nike air jordan 1 elevate low air jordan 1 low flyease yeezy shoes under 1000 custom youth hockey jerseys sac à dos eastpak penn state jersey brock purdy jersey blundstone uomo custom nfl football jerseys jordan air force 1 custom nfl football jerseys custom youth nfl jersey dallas cowboys slippers mens ی خودرو بی اطلاع باشد. این موضوع یکی از مواردی است که به صورت مرتب باید برای خودروهای مختلف به انجام برسد تا سلامت آن‌ها تایید گردد. علاوه بر اهمیت آن از نظر امنیت و سلامتی خودرو، قوانین مختلفی نیز برای این موضوع در آیین نامه راهنمایی و رانندگی وجود دارد. حتی در صورت نداشتن معاینه فنی خودرو، پلیس می‌توانند صاحب خودرو را جریمه و اعمال قانون نماید. اهمیت این موضوع به همینجا ختم نمی‌شود، بلکه حین سفر یا خرید و فروش خودرو نیز مهم است. با وب سایت آزمون آیین نامه رانندگی همراه باشید تا همه چیز را در این باره بدانید.

معاینه فنی خودرو چیست و چه زمانی انجام می شود؟

همان گونه که از نام آن مشخص است، معاینه فنی به بررسی خودرو از لحاظ فنی و تکنیکی اشاره دارد. این امر شامل چندین مرحله است که در ادامه همین مطلب شرح داده خواهد شد. کارشناس خودرو بررسی‌های خاص و مختلفی را طی مراحلی به انجام می‌رساند تا در نهایت بتواند اطلاعاتی درباره سلامتی ماشین به دست آورد. این اطلاعات نسبتا جامع هستند و از وزن خودرو تا کارکرد قسمت‌های مختلف آن را شامل می‌شود.

در نهایت در صورتی که خودرو در مرکز معاینه فنی مورد تایید قرار بگیرد، کارتی به صاحب خودرو داده خواهد شد. پلیس در صورت نیاز این کارت تایید را بررسی خواهد کرد. همچنین حین خرید و فروش وسایل نقلیه، این کارت تاییدی بر سلامت کلی وسیله می‌باشد. قبلا برچسبی نیز به منظور نصب روی شیشه ارائه می‌شد، اما اکنون دیگر این طور نیست.

اما این عمل در چه زمانی انجام می‌شود؟ از آنجایی که خودرو شامل سیستم‌های مختلف است و این سیستم‌ها دائما در حال تغییر هستند، نیاز است تا به صورت دوره‌ای آن را بررسی و ارزیابی کرد. بنابراین معاینه فنی به شکل دوره‌ای، هر سال یک بار انجام می‌شود. معمولا صاحبان خودرو وسیله را در اوایل سال به مرکز معاینه می‌برند. زمان مراجعه مهم نیست، اما نکته مهم این است که اعتبار کارتی که توسط مرکز صادر می‌شود تا آخر همان سال است. به همین دلیل، توصیه می‌شود که اوایل سال برای انجام این کار اقدام کنید.

دقت کنید که گاهی اوقات مراکز معاینه فنی خودرو همانند مراکز شماره گذاری، شلوغ هستند. به همین دلیل است که برخی از آن‌ها از سیستم نوبت دهی الکترونیک استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با جستجوی اینترنتی، مراکز موجود در شهر خودتان را بیابید و یکی از آن‌ها را به منظور مراجعه انتخاب کنید.

مراحل و مدارک معاینه فنی به چه صورت است؟

مدارکی که باید حین مراجعه در دست داشته باشید شامل سند خودرو (یا کارت سبز) و همچنین فرم تشخیص عیوب ظاهری می‌باشد. به علاوه این‌ها، کارت بانکی نیز برای پرداخت هزینه باید نزد شما باشد.

اما این کار مراحلی دارد و می‌توان گفت که به صورت ایستگاهی به انجام می‌رسد. در ادامه توضیح خواهیم داد که معاینه خودرو شامل چه مراحلی است. فراموش نکنید که خودرو باید در تمامی این مرحله‌ها مورد تایید قرار بگیرد.

  1. بررسی ظاهری خودرو: در ابتدای کار و بعد از ارائه مدارک مورد نیاز، ظاهر خودروی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بررسی ظاهری شامل ظاهر کلی، برف پاک کن‌ها، عیوب ظاهری بدنه، کمربند و امثال آن است. به علاوه، مواردی همچون رنگ، وزن و امثال آن. البته لازم به ذکر است که قبل از این مرحله، در مرحله ارائه مدارک، اطلاعات خودروی شما در سیستم ثبت خواهد شد.
  2. سپس نوبت به خصوصیات آلایندگی وسیله نقلیه می‌رسد. خودروی شما باید حداقل استانداردهای آلایندگی ارائه شده توسط سازمان استاندارد و پلیس راهور را دارا باشد. برای رد شدن از این مرحله لازم است تا فیلترهای خودروی شما استاندارد باشد. همچنین کاتالیزور نیز باید استاندارد باشد.
  3. بعد از آزمون آلایندگی نوبت به تست کمک فنرها می‌ رسد. فنرها و کمک فنرها باید سالم و استاندارد باشند.
  4. این مرحله، تست ترمز است. تمامی ترمزهای خودرو از نظر عملکرد توسط دستگاه بررسی می‌شود. به علاوه، چراغ ترمز نیز باید روشن شود.
  5. در این مرحله، تست سیستم تعلیق خودرو انجام می‌شود. معمولا خودروهایی که پس از تصادف به شکل مناسبی تعمیر نشده‌اند از این مرحله رد نخواهند شد.
  6. اکنون نوبت بررسی چراغ‌هاست. تمامی چراغ‌‌های خودرو از جمله چراغ‌های جلو، عقب، ترمز، دنده عقب، راهنما و موارد دیگر باید سالم باشند.
  7. مرحله آخر، بررسی هم راستا بودن چرخ‌هاست. محور خودرو نباید انحراف داشته باشد.

معاینه فنی خودرو چیست؟

قبل از انجام مراحل و مراجعه چه کاری انجام دهیم؟

قبل از مراجعه نیاز است خودروی خود را بررسی کنید تا سلامت مورد نیاز را داشته باشد. نقص‌هایی که از آن‌ها اطلاع دارید را رفع و رجوع کنید. به طور مثال اگر می‌دانید محور خودرو دارای انحراف است، حتما برای مرتفع کردن این مشکل اقدام کنید. به علاوه بهتر است بالانس بودن چرخ‌ها را نیز بررسی نمایید.

موارد دیگری که می‌توانید چک کنید شامل سلامتی چراغ‌ها، سلامتی ترمزها و اطمینان از استاندارد بودن لنت‌ها، بررسی جلوبندی و کمک فنرها و امثال آن است. با بررسی این موارد و رفع مشکلات احتمالی، خودرو با یک بار مراجعه، کارت تایید معاینه فنی را دریافت خواهد کرد. بدین صورت هم در وقت و هم در هزینه شما صرفه جویی خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم در این رابطه، مطلب «بهترین ترفندهای نگهداری خودرو» را از دست ندهید.

عواقب نداشتن کارت تایید

اما اگر معاینه فنی نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

گفتیم که پلیس راهنمایی و رانندگی برای این موضوع جریمه در نظر گرفته است. مبلغ این جریمه برابر با 52 هزار و 500 تومان به ازای هر روز نداشتن معاینه فنی است. شما می‌توانید این موضوع را در سایت راهور بررسی و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

گاهی اوقات ماموران پلیس راهور به صورت رندوم و تصادفی، خودرو را متوقف می‌کنند تا از داشتن بیمه و معاینه فنی مطمئن شوند. در این اوقات در صورت نداشتن موارد ذکر شده، جریمه در انتظار خواهد بود.

اما جریمه پلیس تنها مورد نیست. حین خرید و فروش، داشتن معاینه فنی یک مزیت محسوب می‌شود. خریداران معمولا به این موضوع توجه می‌کنند، زیرا در صورتی که خودرو فاقد برگ معاینه فنی باشد، باید خودشان برای انجام این کار اقدام کنند. به علاوه، داشتن تایید آن نشان دهنده سلامتی خودرو است. بنابراین توصیه می‌کنیم در ابتدای هر سال برای انجام این کار مراجعه نمایید.

معاینه فنی خودروهای گازسوز

اما باید بدانید که این مورد برای خودروهای گازسوز کمی متفاوت است. در واقع خودروهای گاز سوز دارای کپسول و همچنین تجهیزات CNG درون خود هستند. این موضوع شامل ECU مخصوص و همچنین اتصالات می‌شود. موارد ذکر شده باید به صورت سالانه بررسی و تایید شود، زیرا نقص در هر کدام از آن‌ها ممکن است حادثه آفرین باشد. مهم‌ترین آن‌ها کپسول است. کپسول‌های CNG به طور معمول حدود 10 سال عمر دارند و پس از آن باید تعویض شوند.

بنابراین در نظر داشته باشید که اگر خودروی شما گازسوز است، قبل از مراجعه باید انقضای کپسول‌های خود را چک کرده و در صورت نیاز نسبت به تعویض اقدام نمایید.

در این مطلب از وب سایت آیین نامه رانندگی به بررسی تمامی موضوعات در ارتباط با معاینه فنی خودرو پرداختیم. معاینه فنی یکی از مواردی است که به صورت سالانه و برای تمامی خودروهای کشور انجام می‌شود. این عمل به صورت مرحله به مرحله و ایستگاهی در مراکز مخصوص به خود انجام می‌شود. در صورت انجام ندادن به موقع آن، پلیس جریمه‌ای برای خودرو در نظر خواهد گرفت. همچنین گفتیم که معاینه فنی برای وسایل نقلیه بنزینی و گازسوز تفاوت اندکی با یکدیگر دارد.

آیا تاکنون تجربه‌ای در زمینه معاینه فنی داشته‌‌اید؟ آخرین بار که برای این کار اقدام کردید چه زمانی بوده است؟ در انتظار نظرات ارزشمند شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed