سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی و معنی آن

شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی

چه راه‌های درون شهری و چه جاده و آزادcustom youth hockey jerseys best human hair wigs for black females nike air jordan 1 elevate low air jordan 1 low flyease yeezy shoes under 1000 custom youth hockey jerseys sac à dos eastpak penn state jersey brock purdy jersey blundstone uomo custom nfl football jerseys jordan air force 1 custom nfl football jerseys custom youth nfl jersey dallas cowboys slippers mens راه‌ها، همگی دارای علائم و تابلوهای مختلفی هستند. در حالی که بسیاری تصور می‌کنند کاربرد این تابلوها محدود به آزمون آیین نامه است، توجه به آن‌ها می‌توانند اطلاعات مفیدی را در اختیار راننده قرار دهد. حتی در موارد زیادی، این علائم از وقوع حادثه جلوگیری می‌کند. اما آیا می‌دانید شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی چه مفهومی دارد؟ چرا برخی از آن‌ها مستطیل و برخی دایره‌ای هستند؟ چه دسته بندی خاصی برای آن‌ها وجود دارد؟ در این مطلب از وب سایت آیین نامه رانندگی در ارتباط با شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی خطر و احتیاط

همان گونه که گفتیم، دسته بندی خاصی برای این تابلوها و علامت‌ها وجود دارد. دسته اول که آن را بررسی خواهیم کرد، تابلوهای مربوطه به خطر و احتیاط است. توجه به این دسته بسیار مهم است، زیرا راننده را از وجود یک خطر مطلع می‌سازند. اگر آمارها را بررسی کنیم، به سادگی می‌توانیم متوجه شویم که همه ساله حوادث مختلفی صرفا به علت بی توجهی به این دسته از تابلوها و علائم راهور اتفاق می‌افتد.

«مثلث» اولین شکلی است که در این دسته قرار می‌گیرد. تابلوهای مثلثی که به رنگ قرمز هستند، علامت خطر و هشدار هستند. با توجه به شکلی که درون آن‌ها وجود دارد، تابلو خطر (و نه احتیاط) را خبر می‌دهد. به طور مثال، در صورتی که درون مثلث با حاشیه قرمز، یک خط زیگزاگ قرار داشته باشد، معنی تابلو یک پیچ خطرناک است.

البته لازم به ذکر است که «مثلث برعکس» که توخالی است، به معنی رعایت حق تقدم است. از این نوع تابلو در تقاطع‌ها و امثال آن به کرات استفاده می‌شود.

نوع دیگر که در این دسته وجود دارد، تابلوهای به شکل «دایره» هستند. تابلوهای دایره‌ای معمولا برای احتیاط استفاده می‌شوند و همچنین می‌توانند دستوری باشند یا منع کنند. به طور مثال، حتما تابلوهای به شکل دایره قرمز که عبارت STOP یا توقف درون آن‌ها وجود دارد را مشاهده کرده‌اید. این تابلوها برای منع از حرکت هستند. همچنین تابلوی دستوری «توقف/پارک ممنوع» نیز به این شکل است.

یک نوع دیگر از این تابلوها، «هشت ضلعی» است. این تابلوها معمولا برای علامت توقف و ایست به کار می‌رود. معمولا تابلوهای ایست نصب شده در کنار خیابان به شکل هشت ضلعی است، اما گاها تابلوهای ایست که ماموران پلیس از آن به صورت دستی استفاده می‌کنند، دایره‌ای (و همچنین هشت ضلعی) هستند.

تابلوهای اطلاع رسانی در راهنمایی و رانندگی

گفتیم که شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی در چند دسته قرار می‌گیرد. بالاتر درباره تابلوهای خطر، دستور و احتیاط صحبت کردیم. اما اکنون نوبت به دسته اطلاع رسانی می‌رسد. این دسته شامل موارد بیشتر و گسترده‌تری نسبت به گروه قبلی است. مطمئنا نمونه‌های مختلفی از این دسته را چه درون شهر و چه خارج از آن مشاهده کرده‌اید.

تابلوهای «مستطیلی سبز» دسته اول هستند. این تابلوها برای اطلاع رسانی در خصوص اماکن استفاده می‌شود. به طور مثال در ورودی شهرها این تابلوها را با نوشته‌هایی درون آن‌ها (به طور مثال بلوار، بیمارستان، میدان، استانداری، ادارات) مشاهده می‌کنیم. به علاوه فواصل نیز روی این گروه از تابلوها حک می‌شود.

تابلوهای «مستطیل افقی یا همان ایستاده» گروه دیگری از این دسته هستند. این تابلوها گاها به رنگ سفید و بعضا آبی هستند. برخی اطلاع رسانی‌ها در خصوص راه و اجزای آن روی این تابلوها نقش می‌بندد. همچنین در برخی مواقع، این تابلوها را می‌توان به عنوان اطلاع رسانی و هشدار در نظر گرفت. یک نمونه از این دسته، تابلوهای مستطیل آبی هستند که درباره مسدود بودن مسیر اطلاع می‌دهند.

گفتیم که تابلوهای اطلاع رسانی گسترده هستند. بنابراین اشکال مختلفی برای این دسته وجود دارد. برخی از این تابلوها به شکل «لوزی» هستند. این لوزی غالبا درون خود دارای یک لوزی زرد رنگ دیگر و چند خط است. این تابلو برای اطلاع رسانی در خصوص حق تقدم استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که کاربرد تابلوی لوزی و مثلث برعکس مشابه یکدیگر است.

در دسته اطلاع رسانی، گروهی از تابلوها به شکل «دایره» هستند. البته می‌توان آن‌ها را جزو گروه هشدار و احتیاط در نظر گرفت. این تابلوها همان تابلوهای دایره‌ای هستند که درباره سرعت مجاز (حداکثر سرعت) اطلاع رسانی می‌کنند.

برخی تابلوهای «مربع» شکل نیز جزو این گروه هستند و درباره مواردی مانند وجود بیمارستان و پمپ بنزین اطلاع می‌دهند.

شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی به چه معنی است؟

جریمه سرپیچی از تابلوها و علائم

درباره شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی و معانی و مفهوم آن‌ها توضیح دادیم. اما اکنون بهتر است این موضوع را بررسی کنیم که سرپیچی از این موارد و عدم رعایت هر کدام چه جریمه‌ای را در پی خواهد داشت. این موضوع به آن دلیل است که بر اساس قوانین، عدم اطلاع از قانون سرپیچی از آن را توجیه نمی‌کند. بنابراین الزامی است که تمامی رانندگان از قوانین راهنمایی و رانندگی مطلع باشند.

واضح و بدیهی است که تابلوهایی که به منظور اطلاع رسانی استفاده می‌شود، صرفا خبری هستند و جریمه خاصی برای عدم رعایت آن وجود ندارد. بنابراین باید دسته دیگر را بررسی کنیم.

مورد اول، سرعت غیرمجاز است. تابلوهای سرعت در کنار جاده‌ها در قالب دایره ظاهر می‌شوند. در جاده‌ها و کلانشهرها، در صورتی که وسیله نقلیه سرعت غیرمجاز، تا 30 کیلومتر بالاتر از حد سرعت داشته باشد، مبلغ 60 هزار تومان جریمه خواهد شد (نرخ سال 1401). اما در صورتی که سرعت وسیله، بیشتر از 30 کیلومتر بالاتر از حد مجاز باشد، جریمه در جاده‌ها و کلانشهرها به 200 هزار تومان خواهد رسید. البته نمره منفی نیز برای این راننده (5 تا 10 نمره منفی) در نظر گرفته خواهد شد.

سبقت غیرمجاز نیز جریمه در پی خواهد داشت. سبقت علاوه بر تابلوهای سبقت ممنوع به شکل خطوط جاده نیز نشان داده می‌شود. جریمه سبقت غیرمجاز در جاده‌ها و کلانشهرها، مبلغ 30 هزار تومان می‌باشد.

جریمه توقف در محلی که در آن ایستادن ممنوع است و با تابلوی دایره‌ای مخصوص به خود مشخص شده، در کلانشهرها 30 هزار تومان و در سایر شهرها 20 هزار تومان است. البته گاهی اوقات توقف غیرمجاز، حمل خودرو به پارکینگ را در پی خواهد داشت.

اما جریمه عبور از محل عبور ممنوع (که با تابلوی دایره قرمز با خطی سفید درون آن مشخص می‌شود) در کلانشهرها 90 هزار تومان است.

دیگر علائم راهنمایی و رانندگی چه هستند؟

اما علائم راهنمایی و رانندگی صرفا محدود به تابلوها نمی‌شود. اشیاء، ابزارها و علامت‌های دیگری نیز وجود دارد.

به طور مثال همان طور که گفتیم، وضعیت سبقت و چرخش در خیابان‌ها با استفاده از خطوط ممتد و نقطه چین نمایش داده می‌شود. خطوط ممتد به معنی ممنوع بودن این امر است. نوشته‌های روی خیابان، ایستگاه‌های پلیس و دوربین‌ها نیز دیگر علائم هستند.

اما برخی از علائم صرفا برای راحتی کار رانندگان در نظر گرفته شده است. به طور مثال میخ چشم گربه ای که برای بهبود دید در شب در خیابان‌ها استفاده می‌شود. به علاوه این میخ‌ها به منظور نشان دادن حاشیه جاده و یا سرعت گیر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی موضوعی بود که در این مطلب از وب سایت آیین نامه رانندگی به آن پرداخته شد. تابلوها و دیگر علائم، به منظور اطلاع رسانی، هشدار و منع یا امر استفاده می‌شوند. در بسیاری از اوقات، رعایت نکردن مواردی که توسط این تابلوها اطلاع داده می‌شود علاوه بر جریمه و اعمال قانون توسط پلیس، می‌تواند موجب وقوع حادثه شود. این امر اهمیت تابلوها را نشان می‌دهد.

مضاف بر رانندگی روزمره، تابلوها قسمت مهم و پای ثابت سوالات آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی هستند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم این قسمت را به دقت مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed