سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

سبقت ممنوع در ورودی تونل ها چه محدوده ای دارد؟

سبقت ممنوع در ورودی تونل ها

از مهم‌ترین سوالاتی که در بخش آیین نامه آزمون رانندگی و به منظور دریافت گواهینامه با آن مواجه خواهید شد، محدوده سبقت ممنوع در ورودی تونل ها می‌باشد. معمولا در آزمون آیین نامه از شما پرسیده می‌شود «در چند متری تونل ها سبقت ممنوع است؟» که پاسخ اشتباه به این سوال عددی، امتیاز منفی در پی خواهد داشت. علاوه بر آزمون، دانستن این مورد در زندگی و رانندگی روزمره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. رعایت نکردن آن ممکن است باعث تصادفات ناگوار و سوانح خطرناک شود. اگر می‌خواهید درباره سبقت ممنوع در ورودی تونل ها بدانید، در ادامه این پست با وب سایت آیین نامه همراه باشید.

به چه علت در ورودی تونل ها سبقت گرفتن مجاز نیست؟

معمولا تونل ها در مناطقی قرار گرفته اند که از نظر جغرافیایی، صعب العبور هستند. در این مناطق کوهستانی، احتمال ریزش کوه و یا سقوط در دره نیز وجود دارد. همچنین در این مناطق، به علت کم بودن عرض جاده، رانندگی نیز احتیاط بسیار بیشتری را می‌طلبد.

موضوع دیگری که در این زمینه وجود دارد، عبور و مرور حجم زیادی از وسایل نقلیه، از جمله کامیون، اتوبوس و تریلی هاست. در صورتی که در ابتدای یک تونل ماشین سنگینی از سمت روبرو با سرعتی بالا حرکت کند، احتمال برخورد شدید آن با خودرویی که در حال سبقت گرفتن است وجود دارد. این تصادفات گاها منجر به فوت و جرح می‌شود.

همه چیز درباره سبقت ممنوع در ورودی تونل ها

سبقت ممنوع در ورودی تونل ها در چند متری است؟

اما سوالی که می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم، «در چند متری ورودی تونل‌ها سبقت گرفتن ممنوع است؟» می‌باشد. همان‌طور که ذکر شد، احتمال طرح آن در آزمون آیین نامه رانندگی نیز بالاست.

طبق آخرین ویرایش آیین نامه راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران، در 100 متری قبل و نیز 100 متری بعد از هر تونل، سبقت گرفتن مجاز نیست. به همین دلیل، در 100 متری قبل و بعد تونل‌ها، خط ممتد به معنای غیرمجاز بودن سبقت کشیده می‌شود. همچنین در محدوده صد متر مانده به تونل و صد متر بعد از آن (برای لاین روبرو)، تابلوی سبقت ممنوع نصب می‌شود که توجه به آن الزامی است.

همچنین مهم‌ترین و سخت‌ترین سوالات آیین نامه اصلی را بخوانید.

عواقب و جریمه سبقت در 100 متری تونل ها

گفتیم که در این محدوده، سبقت گرفتن غیرمجاز محسوب می‌‎شود. اما تخطی از این موضوع و سبقت در محدوده سبقت ممنوع چه عواقبی در پی دارد؟

جریمه نقدی و نمره منفی سبقت ممنوع

اولین نتیجه واضح این اتفاق در صورت رویت پلیس راهنمایی و رانندگی، اعمال نمره منفی در گواهینامه رانندگی و نیز اخذ مبلغی به عنوان جریمه است. در محورهای داخل کلان شهرها و نیز جاده‌های بین شهری، مبلغ جریمه سبقت ممنوع، 200 هزار تومان است (در سال 1401). این مبلغ در داخل سایر شهرها 180 هزار تومان و در محورهای روستایی، 100 هزار تومان تعیین شده است. به علاوه جریمه نقدی، برای خودروهای شخصی سواری 5 نمره منفی و نیز برای خودروهای سنگین و عمومی (کامیون، اتوبوس، مینی بوس و تریلی) 10 نمره منفی در نظر گرفته می‌شود.

خطرات جانی و تصادفات

محورهای نزدیک تونل‌ها عموما کوهستانی، کوچک و کم ظرفیت است. معمولا این جاده ها دارای دو لاین (رفت و برگشت) هستند. به همین دلیل، سبقت گرفتن در این قسمت ممکن است باعث برخورد شدید با خودرویی شود که در لاین مخالف و از جلو در حال حرکت است. این اتفاق می‌تواند به شدت خطرناک باشد. علاوه بر این، دقت کنید که خودروی ورودی یا خروجی به تونل، دید محدودتری نسبت به حالت عادی دارد. ترافیک خودروها و نیز تاریکی درون تونل ممکن است باعث اتفاقی ناگوار شود. در برخی تصادفات، خودرویی که در حال خروج از تونل است، ناگهان با فرد متخلفی مواجه می‌شود که تلاش به سبقت گرفتن دارد. در این لحظه، هر دو راننده کنترل ماشین‌ها را از دست می‌دهند و احتمال انحراف به طرفین وجود دارد.

محدوده سبقت ممنوع در ورودی تونل ها

محل سبقت ممنوع در ورودی تونل ها شامل 100 متر ابتدا و انتهایی آن می‌شود. در این مکان، امکان تصادف و سوانح جاده‌ای بسیار بالاست، به همین دلیل علاوه بر استفاده از خط ممتد، از تابلوی سبقت ممنوع نیز استفاده می‌شود. همچنین تخطی از این قانون راهنمایی و رانندگی و اقدام به سبقت غیرمجاز، جریمه نقدی 200 هزار تومانی در جاده‌های بین شهری و نیز 5 نمره منفی برای خودروهای سواری به دنبال دارد. به علاوه، این سوالی است که در آزمون آیین نامه هم تکرار می‌شود. پس، علاوه بر رعایت آن در رانندگی خود، 100 متر را برای آزمون فراموش نکنید. شاد و ایمن باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed