سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

رانندگی در شهر بزرگ و شلوغ مثل پایتخت چگونه باید باشد؟

رانندگی در شهر بزرگ

در دنیای امروز، دیگر شهرها بزرگ و وسیع شده‌اند و کلان شهرهای مختلف به وجود آمده است. دیگر اثری از خلوت بودن خیابان‌ها به جز زمان‌های خاص دیده نمی‌شود. اما این شلوغی و بزرگ بودن شهر، مشکلاتی را نیز برای رانندگان به وجود آورده است. به همین دلیل است که نه تنها برای آمادگی در آزمون شهری (آزمون عملی) دریافت گواهینامه، بلکه برای زندگی روزمره نیز باید رانندگی در شهر بزرگ مانند تهران را آموزش دید. نکات مهمی در این باره وجود دارد که می‌تواند به شدت به ایمنی شما کمک کند و تجربه جذابی از آن برایتان پدید آورد. در این مطلب از سایت آیین نامه رانندگی، به موضوع رانندگی در شهر بزرگ خواهیم پرداخت.

خطرات رانندگی در شهر بزرگ چیست؟

گفتیم که راندن یک وسیله نقلیه در کلان شهر و به طور کلی اماکن پرترافیک می‌تواند خطرناک و سخت باشد. اما علت آن چیست؟ در ابتدا بیایید علت به وجود آمدن خطرات و مشکلات را بررسی کنیم.

مطمئنا احتمال وقوع تصادفات رانندگی، یک مسئله بزرگ و جدی در این باره است. وقتی تراکم خودروها افزایش پیدا می‌کند، به طور طبیعی شانس برخورد آن‌ها با یکدیگر و یا حتی با افراد پیاده، دوچرخه سواران و موتورسواران بیشتر می‌شود. شاید بگویید دقت می‌کنم تا با خودروی دیگری برخورد نکنم! اما باید بدانید که این کافی نیست! بسیاری از حوادث از کنترل شما خارج است. در واقع در خیلی از موارد، این شما نیستید که باعث حادثه می‌شوید. پس لازم است تا نکاتی را برای مدیریت شرایط بدانید.

مسیریابی و یافتن جای پارک نیز معضلات بزرگ دیگر یک کلان شهر هستند. به طور مثال در تهران، آیا در خیابان ولیعصر در هر ساعت از شبانه روز و به سادگی می‌توان جای پارک پیدا کرد؟ یا تصور کنید قصد مراجعه به بانک یا صرافی را در خیابان فردوسی دارید. با خودروی خود چه کنید که ایمن و مطمئن باشد؟

ترافیک، یک مشکل بزرگ است که زندگی تمامی ساکنان شهر بزرگی مثل پایتخت یک کشور و نیز مسافران به آن را تحت الشعاع قرار می‌دهد. ترافیک علاوه بر سرعت بخشیدن به استهلاک خودروها، باعث اتلاف وقت و انرژی افراد می‌شود. با این مسئله چه باید کرد؟ در ادامه به آن نیز می‌پردازیم.

اما متاسفانه مشکلات به همینجا محدود نمی‌شود! در واقع بسیاری از جزئیات کوچک دیگر نیز پیش خواهد آمد. مسیریابی، هزینه‌های استهلاک خودرو، قوانین راهنمایی و رانندگی مثل طرح ترافیک و زوج و فرد، آلودگی هوا و امثال آن از این دست موارد هستند. البته نباید نگران باشید. در این مطلب، به نکات ارزشمندی اشاره خواهیم کرد.

قدم اول: تامین امنیت رانندگی و خودروی شما در کلان شهر

حال که مشکلات را شناختیم، بهتر است در قدم اول، مسائل مرتبط با راندن خودرو و خود ماشین را بررسی کنیم. بعد از اینکه راهکار این مسائل را یافتیم، می‌توانیم به مسائل دیگر بپردازیم.

نکاتی برای رانندگی در ترافیک و ازدحام شهر بزرگ

در ترافیک و ازدحام جمعیت، اولین اصل حفظ آرامش شماست. یک راننده با اعصاب خرد، قطعا توانایی کمتری در عکس العمل و کنترل ماشین خواهد داشت. سعی برای روزهایی که ممکن است در ترافیک گیر کنید، یک سرگرمی جذاب پیدا کنید. برخی به موسیقی، پادکست و کتاب صوتی گوش می‌کنند، برخی این ده دقیقه را به یادگیری چند کلمه از زبان خاصی تخصیص می‌دهند، برخی با یک دوست به صورت تلفنی صحبت می‌کنند و برخی هم به ترافیک خیره شده و به دیگران بد و بیراه می‌گویند!! مطمئنا مورد آخر، صرفا زمان و انرژی ذهنی خود را هدر داده است.

سعی کنید در ترافیک، فاصله خود را با خودروها حفظ کنید. اگر در کلاچ گرفتن تسلط ندارید، توصیه می‌کنیم برای مدتی، از ترفند کشیدن ترمز دستی، گاز دادن به اندازه کافی و رها کردن ترمز دستی استفاده کنید (مطلب آموزش کنترل کلاچ و نیم کلاچ حرفه ای نیز به شما کمک خواهد کرد). همچنین سعی کنید به تابلوها دقت کرده و از راهنما استفاده کنید.

توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی

همواره در یک شهر وسیع مانند تهران، تبریز و مشهد، به تابلوها دقت کنید. ممکن است محو شلوغی شوید و وارد خیابان یک طرفه شوید! همچنین از عدم تردد خود در محدوده ممنوعه طرح ترافیک و زوج و فرد مطمئن شوید.

رانندگی در شهر بزرگ و نکات آن

مسائل جانبی مرتبط به خودرو در شهر بزرگ

اما همه چیز در ترافیک و ازدحام جمعیت و خودروها در معابر شهری خلاصه نمی‌شود. مسائل دیگری نیز وجود دارد که باید به آن‌ها نیز توجه کرد.

یافتن مسیرها (مسیریابی)

یک مورد مهم، پیدا کردن بهترین مسیر برای تردد است. یک راننده خوب و باتجربه باید همواره تلاش کند تا از نزدیک‌ترین مسیری که دارای کمترین ترافیک است حرکت کند. به این منظور می‌توانید از نرم‌افزارهای کاربردی مثل گوگل مپ، ویز (Waze)، مجیک ارث (Magic Earth) و امثال آن بهره ببرید. این اپ‌های تلفن همراه، شما را به طور خودکار به مقصد راهنمایی می‌کنند.

دقت کنید که اتکا به نرم افزار و GPS کافی نیست. در برخی موارد، ممکن است مسیری به علت عملیات راه سازی و یا وقوع سانحه بسته و یا موقتا یک طرفه شده باشد. یا به علت مناسب خاصی، یک جاده مشخص شلوغ باشد. پس مراجعه به تجربه در کنار این نرم افزارها، بهترین کار است.

پارک کردن خودرو

همان طور که می‌دانید و در ابتدا نیز گفتیم، یک معضل اساسی در ارتباط با رانندگی در شهر بزرگ، یافتن جای پارک است. ابتدا سعی کنید با خودرو به اماکن شلوغ تردد نکنید. همچنین اگر قصد دارید به یک محل پرازدحام بروید، بهتر است در خیابانی نزدیک به آن، جایی مناسب پیدا کنید.

اما مسئله مهم این است که از جلوی درب‌ها، حریم تقاطع و میدان و کوچه‌های خلوت پرهیز کنید. این اماکن علاوه بر احتمال جریمه شدن، خسارات مالی مانند سرقت را نیز ممکن است به دنبال داشته باشد. قفل فرمان و پدال و قرار دادن خودرو در دنده را نیز فراموش نکنید!

در صورت وقوع حادثه رانندگی و مانند آن چه کنیم؟

قطعا پیشگیری بهتر از درمان است. پس در ابتدا لازم است تا موارد گفته شده را به خوبی رعایت کنید. اما به هر حال، حوادث و سوانح و اتفاقات مختلف، جزء جدانشدنی زندگی هستند. پس باید شرایط دشوار را نیز مدیریت کرد.

همیشه تلفن‌های ضروری مانند پلیس، اورژانس و آتش نشانی را به یاد داشته باشید. به علاوه، همراه داشتن مدارک خود را نیز فراموش نکنید. می‌دانید که نداشتن مدارک توسط راننده، جریمه پلیس را به همراه دارد. در کنار این‌ها، همواره از داشتن بیمه و نیز کارت معاینه فنی اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که تصادفی رخ داد، ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. سعی کنید راننده دیگر را نیز آرام کنید تا مشکل بزرگ‌تر نشود. سپس باید از شرایط تصویر بگیرید. بعد از این کار، لازم است تا دو خودرو را به طور مناسبی به کناره راه هدایت کنید تا ترافیک ایجاد نشود. اگر خودرو حرکت نمی‌کند، صحنه را با مثلث ایمنی و حتی پارچه قرمز ایمن سازی و دیگر رانندگان را مطلع سازید.

به هر حال رانندگی در شهر بزرگ دارای خطرات و مشکلاتی است. راننده خوب فردی است که با تمرین مناسب و رعایت موارد ذکر شده، بتواند آرامش خود را حفظ کرده و هر شرایطی را مدیریت کند. توجه کنید که هیچ کس بدون تمرین به رانندگی مسلط نمی‌شود. پس در ابتدای کار نگران نباشید. امیدواریم رانندگی در شهر بزرگ و شلوغ برای شما تجربه‌ای لذت بخش و ایمن به همراه داشته باشد. همچنین مشتاقانه در انتظار شنیدن نظرات و تجربیات ارزشمند شما همراهان گرامی هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed