سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

رانندگی ایمن چیست؟ ترفندهای رانندگی ایمن و حرفه ای

رانندگی ایمن

اگر از شما سوال شود که از یک راننده حرفه‌ای و باتسلط چه انتظاری دارید، پاسخ شما چه خواهد بود؟ توانایی بالا در سبقت گرفتن؟ پارک کردن با مهارت بالا؟ توانایی مناسب در تصمیم گیری لحظه‌ایjohnny manziel jersey custom kings jersey custom nfl football jerseys keyvone lee jersey jordan max aura 4 air jordan 1 low flyease nike air max 90 futura alpinestars caschi yeezy shoes under 1000 jock strap custom maple leafs jersey sit top kayak air jordan 1 element deuce vaughn jersey black friday wig sale ؟ اما اگر کمی فکر کنیم، همه این‌ها به رانندگی ایمن مربوط می‌شود. در واقع شاید بهتر است بگوییم یک راننده ماهر، یک راننده امن است! فردی که می‌تواند با آرامش تمام، بهترین تصمیمات را در هر لحظه طوری بگیرد که نه تنها خودرو به خوبی هدایت شود، بلکه سرنشینان نیز از آرامش و امنیت خود لذت ببرند. با آزمون ایین نامه همراه باشید تا ترفندهای رانندگی ایمن را بشناسید.

رانندگی ایمن: چرا؟!

وقتی صحبت از امنیت و ایمنی در رانندگی می‌شود، بسیاری به سرعت سوال می‌کنند که چرا باید این گونه باشد! آن‌ها تصور می‌کنند که ایمنی و امنیت صرفا شعار است و ارتباطی با زندگی روزمره و عادی ندارد. بیایید موضوع را بررسی کنیم و پاسخی برای این سوال بیابیم.

یکی از فاکتورهای ایمنی که بارها و بارها توسط رسانه‌ها و پلیس راهور تکرار می‌شود، سرعت مطمئنه است. تصور کنید قصد دارید از تهران به بندر انزلی سفر کنید. فاصله بین تهران و انزلی حدودا 360 کیلومتر است. با یک محاسبه ساده مشخص می‌شود که اگر با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت حرکت کنید، این مسیر را در زمانی معادل با 3 ساعت و نیم طی خواهید کرد. حال اگر سرعت شما به جای 100 کیلومتر بر ساعت، برابر باشد با 120 کیلومتر بر ساعت، زمان طی شده به حدود سه ساعت می‌رسد. یعنی با این افزایش سرعت، شما فقط نیم ساعت صرفه جویی کرده‌اید! به علاوه، احتمال وقوع سانحه نیز چندین برابر شده است… .

همواره در ذهن خود داشته باشید که مواردی مانند سرعت بالا، سبقت غیرمجاز، عدم رعایت فاصله طولی و مشابه آن، نه تنها باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان شما نمی‌شود، بلکه آرامش را نیز از سرنشینان می‌گیرد. انجام دادن مواردی که ذکر کردیم در بسیاری از افراد به علت هیجانات بی پایه شکل می‌گیرد. اما به یاد داشته باشید که رانندگی محل تخلیه هیجان نیست. فعالیت‌های بسیار بهتری برای هیجان وجود دارد که ایمن هستند و به کسی آسیب نمی‌رسانند.

شاهدان عینی و رانندگان باتجربه می‌گویند که در لحظه از دست رفتن کنترل خودرو، استرس و وحشت راننده باعث تصمیم اشتباه و حادثه بزرگ می‌شود.

با این توصیفات، با ما باشید تا ترفندهای کاربردی ایمنی در رانندگی را بشناسید. این ترفندها در چند دسته «شهر»، «جاده» و همچنین «شرایط خاص» تقسیم بندی شده است.

ترفندهای رانندگی ایمن در شهر

اکثر راننده‌های پایه سه، بیشتر اوقات خود را درون شهر می‌گذرانند. به این دلیل و همچنین به علت ازدحام موجود در شهر، ترافیک‌های سنگین و خیابان‌های کوچک، احتمال وقوع تصادف بالاست. اما با رعایت نکات زیر، این احتمال چندین برابر کاهش پیدا می‌کند.

حق تقدم و رعایت آن، اولین موضوعی است که در شهر نمود دارد. تقاطع‌ها، میدان‌ها و امثال آن، همه و همه محل جلوه حق تقدم هستند. مهم‌ترین نکته این است که در شهر، حق تقدم را رعایت کنید. قبلا گفته می‌شد که راننده‌های حرفه‌ای در خیابان‌ها به دیگران راه نمی‌دهند، اما با تغییراتی که در آیین نامه راهنمایی و رانندگی به علت افزایش حجم خودروهای شهری به وجود آمد، این موارد قدیمی دیگر منسوخ شد. توصیه می‌کنیم مطلب «آموزش حق تقدم در رانندگی» را مطالعه کرده و آن را رعایت کنید.

سعی کنید با تمرین و تکرار، کوچه و پس کوچه‌های شهر خود را فرابگیرید. همچنین با محدوده‌های خاص، مثل طرح‌های ترافیکی آشنا شوید. این گونه می‌توانید از بهترین و کم ترافیک‌ترین معابر عبور نمایید.

بسیاری از شهرهای کشور را که ببینید، چیزی که بیشتر از همه به چشم می‌آید، رانندگی تهاجمی است. برخی رانندگان، تمام راه را برای خود می‌پندارند و بدون فکر، صرفا با سرعت بالای خود به فکر سبقت گرفتن هستند. حال که این رانندگان در شهر وجود دارند، چاره، رانندگی منطقی و نیمه تدافعی است. هیچ گاه مقابله به مثل نکنید، زیرا غالبا حادثه ایجاد خواهد کرد.

در شهر، یک نکته همواره باید در ذهن راننده باشد: عابر پیاده و موتور حق تقدم دارند. بنابراین همواره سعی کنید به موتور (و همچنین دوچرخه) و عابران پیاده اجازه عبور بدهید.

پارک کردن، یکی از اساسی‌ترین مهارت‌های رانندگی شهری است. سعی کنید تمامی زیر و بم‌های آن را بشناسید. به علاوه، خودرو را همواره در مکان‌های امن پارک کنید.

رانندگی ایمن و نکات آن

ایمنی در رانندگی خارج شهری و جاده

بسیاری از افراد به طور مرتب در معابر خارج شهری از جمله جاده‌ها و بزرگراه‌ها تردد می‌کنند. همچنین برخی به ندرت رانندگی در جاده را تجربه می‌کنند. مهم نیست که جزو کدام دسته هستید. به هر حال باید از ترفندهای رانندگی ایمن در جاده اطلاع داشته باشید.

در دیگر مطالب سایت آیین نامه رانندگی، بارها تاکید کرده‌ایم که سرعت یکی از اصلی‌ترین علل بروز سوانح رانندگی است. همچنین در همین مطلب با محاسباتی ساده نشان دادیم که سرعت بالاتر از حد مجاز، نه تنها در زمان شما صرفه جویی نمی‌کند، بلکه می‌تواند حوادث سنگینی را در پی داشته باشد. پس هیچ گاه از سرعت مجاز تخطی نکنید.

سبقت در بسیاری از موارد لازم است، اما سبقت غیرمجاز می‌تواند باعث بزرگترین حادثه‌ها شود، زیرا در این حوادث، خودروهایی از لاین‌های مخالف با یکدیگر برخورد دارند. همواره به خطوط جاده دقت کنید. به علاوه، حتی در صورت مجاز بودن، سبقت در سرپایینی و سربالایی ایده خوبی نیست و خطرناک است.

رانندگی به خودی خود به تمرکز بسیار بالایی احتیاج دارد. حال تصور کنید چه اتفاقی می‌افتد اگر راننده خسته باشد! همیشه قبل از شروع سفر خود، استراحت کنید. همچنین گفته می‌شود که هر 2 ساعت رانندگی احتیاج به 15 الی 30 دقیقه استراحت دارد.

بسیاری از حوادث جاده‌ای در چند کیلومتر نزدیک به شهرها اتفاق می‌افتد. به این دلیل که در این محدوده تراکم خودروها بیشتر است، اما بسیاری از رانندگان از سرعت خود نمی‌کاهند. برای افزایش سطح ایمنی، در نزدیکی شهرها سرعت خود را کاهش دهید. این یک نکته طلایی است! همچنین دقت کنید که در این محدوده احتمال وجود سرعت گیر غیرمنتظره وجود دارد.

اگر می‌خواهید یک راننده حرفه‌ای باشید، هیچ گاه خودرو را در میانه راه متوقف نکنید. مهم نیست که این راه، یک مسیر روستایی باشد یا نه. در هر صورت خودرو نباید در جاده متوقف شود.

حفظ سلامتی و امنیت خودرو و نکات فنی

زمانی رانندگی ایمن به انجام می‌رسد که علاوه بر ماهر بودن راننده، خودرو نیز از سلامت و سطح ایمنی بالایی برخوردار باشد. این نکات به شما کمک خواهد کرد که امنیت خودروی خود را بررسی کرده و بالا ببرید.

لاستیک‌ها به شدت می‌توانند بر فرمان پذیری و ترمز خودرو تاثیر داشته باشند. به طور مثال، برخی مدل‌های باکیفیت می‌توانند فرمان پذیری، ترمز گیری و چسبندگی خودرو را تا 1.5 برابر افزایش دهند. مکانیک‌ها توصیه می‌کنند که توجه ویژِه‌ای به لاستیک‌ها و سلامت آن‌ها داشته باشید. لاستیک‌های خودرو باید به صورت دوره‌ای (به شکل ضربدری) جابجا شوند. همچنین با گذشت زمان و اتمام عمر، الزامی است که آن‌ها را تعویض کنید. پیشنهاد می‌کنیم لاستیک دست دوم خریداری نکنید و یا آن را از مراکز معتبر تهیه کنید.

همان گونه که یک پزشک در اولین مواجه با بیمار خود، علاوه بر تاریخچه او به علائم دقت می‌کند، یک راننده حرفه‌ای نیز باید همواره به علائم و رفتار خودرو اهمیت دهد. هر صدا یا حرکت غیرطبیعی ماشین می‌تواند نشانه وجود یک مشکل باشد.

اکثر رانندگان می‌دانند که خودرو باید به صورت دوره‌ای بررسی و سرویس شود، اما از انجام این کار سر بازمی‌زنند. بررسی و سرویس دوره‌ای خودرو، نه تنها سطح ایمنی را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند به شکل چشمگیری در هزینه‌های شما صرفه جویی کند. به عنوان مثال، برخی موتورهای داخلی مانند EF7 به روغن بسیار حساس هستند. تعویض روغن ساده است، اما در صورت به تعویق انداختن آن، موارد پرهزینه‌ای مثل شاتون زدن دور از انتظار نیست!

خودرو تحت فشار کارکرد خود را از دست می‌دهد. همواره از وارد کردن فشار مضاعف به خودرو جلوگیری کنید.

ایمنی در شرایط خاص

حال بیایید بررسی کنیم که چگونه در شرایط خاص مانند بارش می‌توانند به صورت ایمن رانندگی کرد.

در زمان وقوع بارش (چه برف، چه باران و چه تگرگ)، حفظ فاصله طولی نکته‌ای است حیاتی. در این شرایط خودرو به سختی متوقف می‌شود. بنابراین باید فاصله با خودروی جلویی را نسبت به زمان عادی چند برابر افزایش داد.

همواره وسایل و تجهیزات ایمنی را با خود به همراه داشته باشید. این موارد شامل زنجیر چرخ، جعبه ابزار، قطعه‌ای چوب، پارچه، مثلث خطر و امثال آن است.

در زمان بروز مشکل برای خودرو، آرامش خود را حفظ کرده و شرایط را بررسی کنید. اگر از پس حل کردن آن برنیامدید، می‌توانید با امداد خودرو ایران تماس بگیرید. همچنین توصیه می‌کنیم مطلب راهکارهای خرابی خودرو در جاده را نیز در سایت بخوانید.

به یاد داشته باشید که همواره اولین اقدام لازم در صورت بروز مشکل حین رانندگی، حفظ آرامش، کم کردن سرعت و هدایت خودرو به کناره راه است. بعد از انجام این کار نیز باید محیط را با استفاده از علائم و مثلث خطر ایمن سازی کرد.

همان طور که ملاحظه کردید، در این مطلب از سایت آیین نامه رانندگی به بررسی رانندگی ایمن و ترفندهای آن پرداختیم. از ترفندهای ایمنی در شهر و جاده تا شرایط خاص و حفظ سلامت خودرو. رعایت این موارد علاوه بر افزایش سطح ایمنی و آرامش شما، می‌‎تواند تجربه‌ای هیجان انگیز و جذاب برای سرنشینان به ارمغان آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed