سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت چگونه است؟

دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت

امروزه دیگر داشتن توانایی مطلوب در هدایت و راندن یک وسیله نقلیه، موضوع بسیار مهمی است. شاید شما یک دانشجو باشید که باید به دانشگاه برود. یا نیاز داشته باشید به وسیله خودرو به محل کار خود برسید. یا حتی قصد فعالیت به عنوان یک راننده تاکسی را داشته باشید و موارد دیگری از این دست. حال اگر آقا و به فکر گرفتن گواهینامه باشید، احتمالا درباره دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت سوالاتی برایتان پیش می‌آید. آیا اصلا دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت ممکن است یا حتما باید ابتدا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید؟ در ادامه این مطلب با وب سایت آیین نامه رانندگی همراه باشید.

آیا دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت ممکن است؟

احتمالا از بسیاری افراد شنیده‌اید که ابتدا به خدمت سربازی رفته‌اند و سپس برای گواهینامه اقدام کرده‌اند. در واقع تا سال 1397 شمسی، قانونی که پلیس راهور اجرا می‌کرد، صرفا اجازه گرفتن گواهی را با داشتن پایان یا معافیت از وظیفه عمومی می‌داد. یعنی افرادی مثل دانش آموزان و دانشجویانی پسری که به سربازی نرفته بودند، نمی‌توانستند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

اما پس از اجرای قانون جدید، نیاز به پایان و معافیت از خدمت حذف شد. اکنون دیگر بدون نیاز به خاتمه دادن به وضعیت نظام وظیفه، می‌توانید به راحتی برای دریافت گواهینامه رانندگی پایه سه یا موتورسیلکت اقدام کنید. امروز دیگر تنها شروط آن ثبت نام و شرکت در آزمون است که در ادامه آن را به شکل مفصل و کاربردی شرح خواهیم داد.

اما شاید این سوال برایتان مطرح شود که: درست است نیازی به پایان خدمت نیست، اما آیا  لازم است تا معافیت تحصیلی را ارائه دهم؟ پاسخ خیر است. دیگر نیازی به ارائه کارت و یا معافیت از هر نوعی وجود ندارد. یعنی دانش آموزان پسر دبیرستانی که به 18 سال تمام رسیده‌اند، می‌توانند بدون برگه معافیت برای ثبت نام مراجعه کنند.

البته دقت داشته باشید که وقتی گفته می‌شود نیازی به معافیت تحصیلی نیست، به این معنا نیست که یک مشمول غایب می‌تواند به سادگی تمام موارد را انجام دهد! در واقع یک مشمول غایب که فاقد هر نوع معافیت موقت یا دائم است، تحت تعقیب پلیس محسوب می‌شود و نمی‌تواند خدمات دولتی را دریافت کند. چنین فردی باید در اولین فرصت خود را به پلیس وظیفه عمومی معرفی کند و یا نسبت به دریافت معافیت موقت یا دائم اقدام کند.

روش گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت

همان طور که گفتیم، پس از سال 1397 و با قوانین جدیدی که به تصویب و اجرا رسید، نیازی به داشتن کارت پایان خدمت برای این امر نیست. حال باید بررسی کنیم که روش اقدام برای گرفتن گواهینامه به چه صورت است. چه مراحلی باید برای این کار طی شود؟

اگر بخواهیم یک نمای کلی از مراحل انجام کار ترسیم کنیم، باید بگوییم که در ابتدا، باید یک آموزشگاه رانندگی را انتخاب کنید. سپس درباره مدارک لازم از آموزشگاه سوال کنید و با در دست داشتن مدارک و هزینه مورد نیاز برای ثبت نام مراجعه نمایید. پس از آن، کلاس‌های آیین نامه و فنی شروع خواهد شد. بعد از اینکه این کلاس‌های تئوری را گذراندید، لازم است در آزمون آیین نامه شرکت کنید تا اجازه رفتن به مرحله بعد را داشته باشید. در مرحله بعد، با گذراندن چند جلسه (معمولا 10 جلسه) کلاس شهری، می‌توانید آزمون شهری را نزد افسر بدهید. در صورت قبولی در این آزمون، گواهینامه شما پس از مدتی به درب منزلتان ارسال خواهد شد.

همان گونه که مشاهده نمودید، در هیچ یک از مراحل گذرانده شده شما نیاز به داشتن پایان خدمت و یا معافیت دائم و موقت ندارید. البته یادآور می‌شویم که بحث مشمول غایب جداست.

در اینجا خالی از لطف نیست اگر به نکته مهمی اشاره کنیم. گفتیم که اولین مرحله برای شما به عنوان یک داوطلب دریافت گواهی رانندگی، انتخاب یک آموزشگاه مناسب است. طبق تجربه قبلی، پیشنهاد می‌کنیم که یک آموزشگاه خوب را برای این منظور انتخاب کنید. فاکتورهای انتخاب باید مرتبط با برنامه زمانی آموزشگاه، فاصله آن از محل سکونت شما، کیفیت خودروها و مربیان باشد. در برخی شهرها، آموزشگاه‌هایی در نزدیکی اداره پلیس راهور (یا مرکز شماره گذاری خودرو و امثال آن) وجود دارد که مرتبط با خود پلیس راهنمایی و رانندگی است. این آموزشگاه‌ها عموما کیفیت مطلوبی دارند.

روش دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه رانندگی

حال که مراحل مورد نیاز برای انجام کار را شرح دادیم، بهتر است مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت را نیز معرفی کنیم.

برای ثبت نام در یک آموزشگاه رانندگی، بعد از انتخاب یک گزینه مناسب، با در دست داشتن اصل شناسنامه و فتوکپی آن، اصل کارت ملی و فتوکپی آن، اطلاعات شخصی و محل سکونت (از جمله آدرس و کد پستی منزل) و همچنین چند قطعه عکس سه در چهار واضح و رنگی به آموزشگاه مراجعه کنید.

این که تعداد تصاویر چند عدد باشد بستگی به آموزشگاه دارد، ولی معمولا چهار الی شش قطعه کافی خواهد بود. فراموش نکنید که در عکس، باید تصویر شما کاملا واضح باشد، از وسایل اضافی مثل عینک، شال، کلاه و امثال آن استفاده نشود و همچنین پس زمینه سفید باشد. با توجه به مراجعه افراد متعدد، پشت نویسی عکس‌ها را فراموش نکنید تا از گم شدن آن‌ها جلوگیری شود.

برای کپی شناسنامه به این موضوع دقت کنید که اگر شناسنامه شما قدیمی است، کپی از دو صفحه اول کافی است اما اگر دارای شناسنامه جدید هستید، باید از چهار صفحه اول کپی بگیرید. زیرا محل صدور و برخی اطلاعات دیگر در صفحه سوم شناسنامه درج شده است. همچنین دقت کنید که اگر تا کنون کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده‌اید، اصل و کپی رسید آن را ارائه دهید. از این لحاظ مشکلی وجود نخواهد داشت.

حتما به این موضوع دقت کنید که آموزشگاه‌های مختلف ممکن است در حد کمی در مدارک دریافتی تفاوت داشته باشند. این تفاوت معمولا مربوط به عکس است. همچنین در مبلغ دریافتی نیز گاهی اوقات تفاوت‌هایی وجود دارد. بنابراین با در نظر داشتن موارد ذکر شده، حتما درباره مدارک از آموزشگاه سوال کنید.

آیا برای گواهینامه پایه یک و دو به پایان خدمت نیاز است؟

دیدید که روش دریافت گواهینامه پایه سه بدون پایان خدمت را توضیح دادیم. همچنین مدارک مورد نیاز برای آن و روش انجام کار را نیز شرح دادیم. اما آیا این موارد برای گواهینامه پایه دو و پایه یک هم نیاز است؟

برای گواهینامه پایه دو، باید حداقل 5 سال از دریافت پایه سه شما گذشته باشد. شرایط دریافت گواهینامه پایه دو و مدارک آن نیز تا حدود زیادی شبیه پایه سه است و به جز برخی موارد جزئی تفاوت خاصی با آن ندارد. بنابراین برای دریافت پایه دو هم نیازی به داشتن پایان خدمت نیست.

دریافت گواهینامه پایه یک هم تقریبا به همین صورت است. البته برای این مورد تست عدم اعتیاد نیز لازم است. اما به جز این موارد، تفاوت خاصی با پایه دو و پایه سه ندارد. پس دریافت گواهینامه پایه یک بدون پایان خدمت نیز میسر می‌باشد. البته از آنجایی که پایه یک را می‌توان پس از 25 سالگی گرفت، در بسیاری از موارد تا رسیدن به این سن وضعیت وظیفه عمومی شخص مشخص شده است.

در این مطلب سعی داشتیم تا مدارک مورد نیاز و روش دریافت گواهینامه بدون پایان خدمت را شرح دهیم و آن را معرفی کنیم. دیدیم که برای این کار نیازی به داشتن معافیت و یا پایان خدمت نیست. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد. اگر شما نیز تجربه‌ای در این زمینه دارید، حتما آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed