سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

آموزش پارک دوبل حرفه ای به زبان ساده

آموزش پارک دوبل حرفه ای

کافی است از یک نفر درباره آزمون شnike air max 90 futura custom nfl football jerseys adidas yeezy boost 350 turtle dove asu football jersey custom youth hockey jerseys oregon football jerseys jock strap brock bowers jersey adidas yeezy boost 350 turtle dove deuce vaughn jersey oregon football jerseys sac eastpak penn state jersey alpinestars caschi 8 ft kayak هری دریافت گواهینامه رانندگی سوال کنید! به احتمال بسیار بالا، او از اهمیت و نمره بالای پارک برای شما صحبت خواهد کرد. در ذهن بسیاری از افراد، این امر غول مرحله آخر است و اکثر افراد در آن رد می‌شوند! آیا این موضوع درست است؟ در واقع همه چیز به آموزش پارک دوبل حرفه ای بستگی دارد! اگر از این موضوع، یعنی آموزش پارک دوبل حرفه ای برخودار باشید، پارک دوبل برای شما به راحت‌ترین بخش آزمون تبدیل خواهد شد. بنابراین ادامه این پست از وب سایت آیین نامه رانندگی را از دست ندهید.

چرا آموزش پارک دوبل حرفه ای مهم است؟

ابتدا بیایید آزمون شهری را فراموش کنیم! تصور کنید که یک راننده هستید که در شهری نسبتا شلوغ رانندگی می‌‎کنید. صبح یک روز در تایم اداری، نیاز است تا به مرکز شهر بروید. وقتی با خودروی خود به مرکز شهر می‌رسید، در کنار ترافیک سنگین با حجم عظیمی از خودروهای پارک شده در گوشه و کنار خیابان‌ها و کوچه‌ها می‌رسید. در این حالت چه کاری باید انجام داد؟

بسیاری از آموزندگان و رانندگان مبتدی پاسخ می‌دهند که در این شرایط باید محلی مناسب و خلوت برای پارک ماشین پیدا کرد و سپس به راحتی آن را پارک کرد. در این حالت نیازی به پارک دوبل هم نیست! اما آیا این سخن منطقی است؟ خیر! در عمل، اکثرا نمی‌توان مکانی خلوت را برای این کار پیدا کرد. بنابراین باید این مهارت را به صورت حرفه‌ای فرا بگیریم تا از پس رانندگی در شهر بزرگ بربیاییم.

اما شاید سوال کنید که چرا باید پارک دوبله را به صورت کامل یاد گرفت و به آن مسلط شد. همچنین برخی سوال می‌کنند که چرا افسران راهنمایی و رانندگی در حین آزمون به این اندازه سخت گیری می‌کنند و روی ویژگی‌های پارک شما وسواس دارند. این موضوع به آن دلیل است که در خیلی از اوقات، شرایط محل پارک باب میل شما نیست! ممکن است لازم باشد در یک خیابان با ترافیک بسیار سنگین پارک کنید. در این صورت خودروهای متعددی پشت سر شما هستند. به علاوه، سرپایینی‌ها، پارک کردن در جهتی غیرمعمول (چپ و راست جاده)، پارک در مکانی با فضای بسیار اندک و امثال آن از نمونه‌های دیگر هستند.

تمام این‌‎ها را گفتیم تا یادآوری کنیم این نوع از پارک اهمیت بالایی دارد. بنابراین با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه به بهترین شکل آن را یاد بگیرید.

آغاز پارک دوبل: مکان مناسب

پارک کردن حرفه‌ای برای یک راننده مسلط، دقیقا از این مرحله آغاز می‌شود. شما باید به چند فاکتور مهم و اساسی توجه داشته باشید تا بتوانید مکان مناسبی را انتخاب کنید. در واقع یک مکان خوب باید دو دسته ویژگی کلی داشته باشد: فضای مناسب و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی.

در وهله اول، باید بین دو خودرو جای کافی برای ماشین شما وجود داشته باشد. اگر تازه کار هستید، برای یک پارک موفق به حداقل 1.5 برابر طول خودروی خود نیاز دارید. اگر حرفه‌ای تر هستید، فضا باید به اندازه حداقل 15 سانت از طول خودروی شما بیشتر باشد. علاوه بر این، به خصوصیات محیطی فضای مورد نظر خود دقت کنید. پارک کردن در زیر درخت‌هایی که احتمال افتادن دارند (به خصوص در شرایط نامساعد جوی)، زیر ساختمان‌های نیمه کاره و امثال آن مناسب نیست.

در همین حین، یعنی زمانی که در جستجوی فضا هستید، حتما به قوانین راهنمایی و رانندگی نیز دقت داشته باشید. خودرو را نباید جلوی پل پارک کنید. همچنین مکان‌هایی که پارک ممنوع یا توقف ممنوع هستند نیز جریمه در پی خواهند داشت. پارک در حریم تقاطع، حریم میدان، راه آهن، پل و مانند آن نیز غیرقانونی است. در ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی نیز نباید این کار را انجام داد. به هر حال هیچ راننده‌ای نمی‌خواهد که بعد از برگشت، با صحنه حمل خودروی خود توسط جرثقیل مواجه شود!

اما نکته‌ای که توسط برخی از رانندگان فراموش می‌شود، توجه به خیابان یا کوچه یک طرفه است. در یک معبر یک طرفه، شما باید خودرو را به سمتی که رفت و آمد در آن جهت مجاز است پارک کنید. یعنی جلوی خودرو باید به سمت محل خروج از کوچه یا خیابان باشد. رعایت نکردن این موارد علاوه بر احتمال حمل خودرو با جرثقیل و دریافت جریمه توسط پلیس، می‌تواند راه افراد را سد کند.

آموزش قدم به قدم پارک دوبل

درباره انتخاب مکان مناسب گفتیم و اکنون به آموزش پارک دوبل حرفه ای می‌رسیم. مکان انتخاب شده شما بین دو خودرو است. بنابراین باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول آموزش پارک دوبل حرفه ای: توقف در کنار خودروی جلویی

در ابتدای کار باید در کنار خودروی جلویی (یعنی به موازات آن) پارک کنید. برای این کار با دنده یک، به آرامی به کنار آن حرکت کنید. تا جایی برسید که آیینه خودروی شما جلوتر از آینه آن باشد. همچنین توجه کنید که فاصله خودروی شما از خودروی کنار باید به اندازه یک دست باشد. این میزان حدود 30 سانت خواهد بود.

مرحله دوم: دنده عقب و اولین چرخش فرمان

وقتی به شکل گفته شده در کنار خودروی جلویی توقف کردید، خودرو را در دنده عقب قرار دهید. بسیار آرام به عقب بیایید. در این حین، به دقت به پنجره سمت خودروی کنار نگاه کنید. درست در زمانی که چراغ خودروی کناری را در پنجره مثلثی خودروی خود مشاهده کردید (پنجره مثلثی در سمت آن خودرو)، فرمان را با سرعتی متوسط و نسبتا آرام به سمت آن خودرو بچرخانید. همچنان که فرمان را می‌چرخانید به حرکت به سمت عقب ادامه دهید. حرکت نباید تند شود. همچنین چرخاندن فرمان نیز باید با سرعت متوسطی ادامه یابد.

نکته طلایی: چرخاندن فرمان برای دومین بار

اگر تا کنون در پارک دوبل مشکل داشته‌اید، احتمالا ایراد کار شما در این مرحله باشد. در این نقطه از آموزش پارک دوبل حرفه ای، مهم‌ترین نکته طلایی را در این باره به شما آموزش خواهیم داد.

گفتیم که باید آرام آرام به عقب بیایید و زمانی که چراغ خودروی کناری را در پنجره مثلثی خودروی خود مشاهده کردید، فرمان را با سرعت متوسط به سمت آن خودرو (در واقع به سمت صندلی شاگرد) بچرخانید. اما نکته طلایی و مهم این است که در این مرحله، به آینه سمت خودتان توجه کنید و دیگر به پنجره و آینه سمت شاگرد نگاه نکنید! در آینه خودتان علاوه بر قسمتی از خودروی خود، می‌توانید خیابان و جدول را نیز مشاهده کنید.

درست در زمانی که در آینه سمت خودتان مشاهده کردید که دستگیره در خودروی شما منطبق شده است بر روی جدول کنار خیابان، لحظه مهم فرا می‌ رسد. در این لحظه فرمان را این بار در جهت مخالف بچرخانید. این بار سرعت چرخاندن فرمان باید کمی بیشتر از مرحله قبلی (و همان طور که گفتیم، جهت آن مخالف) باشد.

شاید این قسمت کمی برای شما گنگ باشد. نگران نباشید. اگر به تصویر زیر نگاه کنید می‌توانید به سادگی این موضوع را متوجه شوید. همچنین توصیه می‌کنیم در اولین فرصت پارک دوبل را تمرین کرده و این تکنیک را پیاده کنید.

آموزش پارک دوبل حرفه ای به زبان ساده

ممکن است برای شما سوال شود که اگر به هر دلیلی در کنار خیابان جدول وجود نداشت چه کار باید انجام داد. در این صورت می‌توانید در گوشه خیابان یک جدول فرضی در نظر بگیرید. البته این مورد نادر است. همچنین می‌توانید به جای تکنیک دستگیره و جدول، هنگامی که از پنجره جلوی سمت شاگرد، وسط چراغ عقب خودروی کنار را مشاهده کردید چرخاندن فرمان را انجام دهید. اما این روش قدیمی است و گاهی اوقات باعث خطای شما خواهد شد.

بعد از اتمام پارک دوبل چه باید کرد؟

وقتی پارک را به پایان رساندید، چند موضوع اساسی باید رعایت شده باشد. به جز موارد قانونی (مانند دقت در عدم پارک جلوی پل و امثال آن)، باید فاصله خودروی شما با ماشین قبلی و بعدی به اندازه مناسبی باشد. همچنین خودروی شما نباید به جدول چسبیده یا بسیار از آن دور باشد. فاصله معمول بین ماشین و جدول در حالت پارک استاندارد، چیزی حدود 15 الی 20 سانتی متر است.

برای چک کردن فاصله خود از جدول، به آینه بغل سمت شاگرد نگاهی بیندازید. بعد از چند پارک موفق فاصله تقریبی که در آینه مشاهده می‌کنید دستتان خواهد آمد. بعد از نگاه به آینه، به خودروی جلویی خود نیز نگاه کنید. در صورتی که خودروی جلویی به طور مناسب پارک شده باشد، بهتر است خودروی شما در هنگام پارک در امتداد آن دیده شود.

در شرایط خارج از آزمون رانندگی، بعد از یک پارک صحیح می‌توانید خودرو را خاموش کنید و آن را در دنده سنگین (دنده 1 یا 2) قرار دهید. سپس از قفل فرمان و پدال استفاده کرده و از خودرو خارج شوید.

پارک دوبل در آزمون شهری

واضح است که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آزمون شهری گواهینامه پایه سوم رانندگی، انجام صحیح پارک دوبل است. در ادامه کمی در این باره توضیح خواهیم داد.

1. نتیجه نهایی باید چگونه باشد؟

وقتی پارک دوبل را انجام دادید، برای قبول شدن باید خودروی شما صاف قرار گرفته باشد. فاصله خودرو از جدول کناری باید چیزی حدود 15 الی 30 سانتی متر باشد (نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک). همچنین باید از خودروی جلویی و عقبی به اندازه کافی فاصله داشته باشید.

2. آیا بعد از مرحله آخر می‎‌توان پارک را اصلاح کرد؟

شاید سوال کنید که آیا بعد از اینکه آخرین مرحله را انجام دادیم، در صورتی که خودرو به خوبی قرار نگرفت و صاف نشد می‌توانیم دوباره کمی حرکت کنیم و فرمان را بچرخانیم تا خودرو صاف، فاصله تنظیم و پارک اصلاح شود یا خیر. این موضوع کاملا به افسر آزمون گیرنده بستگی دارد. اما در اکثر اوقات این امکان وجود ندارد. البته این موضوع مهم نیست، زیرا اگر این آموزش پارک دوبل حرفه ای را به دقت مطالعه کرده و آن را بارها تمرین کنید، قطعا خواهید توانست پارک خوبی را انجام دهید.

3. توجه به قوانین و فضای مناسب

بسیار پیش می‌آید که افراد پارک را به خوبی و با فاصله مناسب انجام می‌دهند اما سپس توسط افسر رد می‌شوند. به نظر شما مشکل کجاست؟ مشکل عدم توجه و دقت به علائم و قوانین است. به هیچ وجه در مکان‌هایی که پارک ممنوع (و توقف ممنوع) هستند این کار را انجام ندهید. حتی اگر افسر از شما خواست، ممنوعیت را به او یادآور شوید.

4. آموزش پارک دوبل حرفه ای و تمرین

رانندگی یک مهارت عملی است. به هیچ وجه نمی‌‍توان بدون تمرین کافی روی آن مسلط شد. بنابراین موکدا توصیه می‌کنیم تمامی مراحل را بارها تمرین و تکرار کنید تا با زیر و بم کار آشنایی کافی پیدا کنید.

نکات مهمی که باید حین پارک دوبل حرفه ای رعایت کرد

یادگیری تنها مسئله نیست. بهتر است در کنار آموزش پارک دوبل حرفه ای و تمرین آن، از تجربیات رانندگان دیگر نیز استفاده کنید. در ادامه برخی از این نکات مهم را شرح می‌دهیم. با ما باشید.

هر چقدر روی رعایت قوانین و مقررات و همچنین علامت‌ها تاکید کنیم، کافی نیست! چه در حین آزمون شهری و چه در زندگی روزمره، حتما به قوانین دقت کنید و آن‌ها را در نظر داشته باشید. رعایت نکردن این موضوع می‌تواند ضررهای بزرگی را به دنبال داشته باشد.

پارک کردن یک مهارت مهم و اصلی در رانندگی است. به همین دلیل است که یک راننده مسلط و ماهر باید پارک در شرایط مختلف را به خوبی تمرین کند. گاهی اوقات نیاز است تا در خلاف جهت غالب (سمت چپ) پارک کنید. بعضا نیاز است تا در یک سرپایینی یا سربالایی این کار را انجام دهید. به طور مثال، باید در نظر داشت که حین پارک در سرپایینی دیگر نیازی به استفاده از دنده عقب نیست و گرفتن کلاچ برای حرکت رو به عقب خودرو کافی است.

برای تمرین کردن، پیشنهاد می‌کنیم در یک خیابان خلوت وعریض کار کنید. همچینن خودروی کناری را طوری انتخاب کنید که در صورت برخورد، مشکل خاصی پیش نیاید! البته حتما باید در کنار یک راننده یا مربی تمرین کنید تا مرتکب خطا نشوید.

سخن پایانی…

همان گونه که ملاحظه کردید، در این مطلب از وب سایت آیین نامه رانندگی به صفر تا صد آموزش پارک دوبل حرفه ای به صورت قدم به قدم و با زبانی ساده پرداختیم. پارک دوبل یک موضوع بااهمیت است که در رانندگی عادی درون شهری و همچنین طی آزمون باید آن را به خوبی انجام داد. مطمئن باشید که در صورت مطالعه دقیق مراحل گفته شده و دقت به نکات در کنار تمرین کافی، بهترین پارک دوبل ممکن را انجام خواهید داد. فراموش نکنید که «تمرین» کلید موفقیت در رانندگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed