سوالات آیین نامه رانندگی به صورت بسته

آموزش حق تقدم در رانندگی

حق تقدم رانندگی

رعایت حق تقدم یکی از مهم‌ترین مواردی است که یک راننده باید به آن تسلط داشته باشد. زیرا که اگر آن را نادیده بگیرد منجر به حوادث جبران ناپذیری می‌شود. آنچه در قوانین نیروی انتظامی کشور ذکر شده است این است که همه عابرین پیاده و رانندگان ملزم به رعایت حق تقدم هستند. در این مطلب به آموزش حق تقدم در رانندگی می‌پردازیم.
همانطور که می‌دانید رعایت حق تقدم در عابران پیاده نسبت به رانندگان اهمیت بیشتری دارد. به طور کلی اگر بخواهیم حق تقدم در رانندگی را تعریف کنیم باید بگوییم:
حق تقدم به مجموعه قوانینی گفته می‌شود که برای رعایت اولویت‌بندی عبور وسایل نقلیه و یا عابران پیاده از خیابان از آن استفاده می‌شود.

آموزش حق تقدم رانندگی

حقوق شهروندی بخش‌های مختلفی دارد که یکی از بخش‌های آن در رانندگی نمود پیدا می‌کند مثلاً همین رعایت کردن حق تقدم یکی از مواردی است که اگر تمام افراد جامعه آن را رعایت کنند به نوعی به جامعه احترام گذاشتنه‌اند و به حفظ حقوق خود و سایر شهروندان یاری رسانده‌اند.
آموزش حق تقدم در رانندگی باید بر اساس قوانین آن صورت بگیرد. با استناد به قوانین راهنمایی رانندگی، و مطابق با بند ۴۳ ماده ۱ آیین‌نامه رانندگی، حق تقدم یعنی: اولویت حق عبور وسیله نقلیه نسبت به سایر وسایل نقلیه و یا نسبت به عابران پیاده و بالعکس. اگر بخواهید حق تقدم را به صورت پایه‌ای بیاموزید و آن را رعایت کنید باید با مفهوم تقاطع و انواع تقاطع‌ها آشنا شوید.

تعریف تقاطع و انواع تقاطع‌ها

معنای تقاطع یا چهار راه این است که به محل گذر دو راه از یکدیگر گفته می‌شود. این محل‌ها، یاز خطرناک‌ترین مکان‌ها برای عبور رانندگان و به خصوص عابران پیاده محسوب می‌شود. رانندگان باید در زمان نزدیک شدن به تقاطع‌ها سرعت خود را کم کنند. تقاطع‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. تقاطع هم سطح، تقاطع غیر هم سطح، تقاطع فرعی و تقاطع اصلی. در بین رانندگان نیز یک تقسیم‌بندی برای تقاطع معروف است. با توجه به آموزش حق تقدم در رانندگی باید به این تقسیم‌بندی نیز اشاره کنیم. تقاطع‌هایی که علائم کنترلی رانندگی دارند مثلاً محل‌هایی که چراغ راهنما یا تابلو‌های راهنمایی رانندگی دارند. یا تقاطع‌های بدون علائم رانندگی کنترلی که رانندگان برحسب تجربه آن را می‌آموزند.

رعایت حق تقدم  رانندگی

۱)حق تقدم عبور در میدان چگونه است؟

وقتی وارد میدان می‌شوید، ابتدا باید توقف کنید تا خودرویی که در حال حرکت در میدان است، عبور کند. بر اساس آخرین قوانین راهنمایی رانندگی حق تقدم عبور در میدان با راننده‌ای است که داخل میدان در حال حرکت کردن است. آموزش حق تقدم در رانندگی برای همه رانندگان لازم و ضروری است. در ادامه به دیگر نکات می‌پردازیم.

۲) حق تقدم در چهار راه‌ها دارای چه شرایطی است؟

در تقاطع هم عرض، اگر دو وسیله نقلیه که رو به روی هم در حال حرکت هستند، بخواهند هم زمان به یک خیابان واحد در مجاورت خود بپیچند، حق تقدم با خودرویی است که به طرف راست گردش می‌کند. چناچه خودرو‌ها از راه‌های مختلف به تقاطع هم عرض برسند، حق تقدم با وسیله نقلیه‌ای است که در سمت راست وسیله نقلیه دیگر در حال حرکت می‌باشد.

۳) حق تقدم عبور در سه راه چطور رعایت می‌شود؟

آموزش حق تقدم در رانندگی برای رانندگان ضروری است و نباید آن را به صورت حفظی یادبگیرند بلکه باید مفهوم آن را درک کنند. در سه راهی حق تقدم با خودرویی است که در جهت مجاز و مستقیم در حال حرکت است، و در برخورد راه اصلی با راه فرعی، حق تقدم عبور با وسیله نقلیه‌ای است که در حال گذر از راه اصلی است. در نتیجه رانندگانی که از راه فرعی در حال ورود به راه اصلی هستند، در صورت ضرورت و نیاز باید توقف کنند.
۴) شرایط حق تقدم در رانندگی در پارک دوبل
وقتی در حال انجام پارک دوبل هستید، حق تقدم با خودرویی است که ضمن حرکت کردن با دنده عقب مشغول پارک کردن است، اگر در حین دنه عقب رفتن، ماشین دیگری از پشت سر به محل پارک کردن او متمایل شود، در صورت برخورد دو خودرو باهم، خودروی دوم مقصر شناخته می‌شود.

نکات حق تقدم رانندگی

آموزش اصولی  حق تقدم در رانندگی

در این مطلب سعی شد آموزش حق تقدم در رانندگی به صورت اصولی انجام گیرد تا شما را به یک راننده مسلط و حرفه‌ای تبدیل کند. زیرا علاوه بر اینکه سؤالات حق تقدم در آزمون آیین‌نامه شما به صورت قطعی می‌آید، به عنوان راننده آگاهی از حق تقدم در رانندگی بسیار لازم و ضروری است. یکی از چالش‌های هنرجویان بخش حق تقدم در کتاب آیین‌نامه است پس لازم است مربی فردی خبره‌ای باشد تا از طریق تصاویر به آموزش حق تقدم در رانندگی بپردازد. شما هر چقدر با استفاده از ابزار‌های کمک آموزشی مفاهیم را بیاموزید کمتر آن‌ها را فراموش می‌کنیدو همچنین دیگر نیازی به حفظ کردن آن‌ها ندارید.
پلیس راهنمایی و رانندگی در زمان تصادفات راننده‌ای را مقصر می‌داند که حق تقدم را رعایت نکرده باشد. بنابراین اطلاع و آگاهی از حق تقدم در تقاطع‌ها بسیار مهم است چون بسیاری از تصادفات نیز بخاطر همین رعایت نکردن حق تقدم‌ها می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed